Nenasytní ze Senátu: kolik stojí západočeští senátoři?
29.10.2009 16:30 Původní zpráva
Nejdražším západočeským senátorem je Jiří Bis (ČSSD). Autor novely, která má elektrárenským gigantům dávat zdarma povolenky k vypouštění emisí. Bis umí být štědrý i ke své straně, kancelář má v její budově a ročně jí tím přihrává 360 tisíc korun.
Senátor Jiří Bis, který je zároveň zastupitelem města Plzně, sedí v horní komoře parlamentu na čtyřech teplých židlích. Tento bývalý místopředseda dozorčí rady ČEZ je jedním ze dvou autorů novely, která se má výrobcům elektřiny a teplárnám postarat o bezplatné povolenky k vypouštění emisí. Tato úprava zákona je označovaná za dárek ČEZ v hodnotě 68 miliard.
ČTĚTE TAKÉ: Nenasytní ze Senátu: kolik stojí pražští senátoři?
Bis má svou plzeňskou regionální kancelář přímo v budově sociální demokracie. Straně měsíčně přihrává maximální možný nájem 30 200 korun. Za čtyři roky jeho působení v Senátu si tak strana přijde na jeden a půl milionu korun. Tento penězovod není u senátorů ničím neobvyklým, do stranické pokladny takto přispívají čtyři senátoři ODS, čtyři ČSSD, tři KSČM a jeden křesťanský demokrat.
V neslavné statistice nejdražších senátorů ze západních Čech následuje Bise jeho stranický kolega Miroslav Nenutil. "Stupně vítězů" uzavírá občanský demokrat Pavel Čáslava.
Za povšimnutí stojí i Luděk Sefzig (ODS), byť se se svými třiačtyřiceti tisíci nachází na konci žebříčku. Sefzig má totiž svou kancelář v domě, který sám vlastní. Měsíčně si tak do vlastní kapsy nechává posílat 17 200 korun. Za čtyři roky jeho působení v Senátu si tak bokem přijde na 825 tisíc korun.
Údaje o náhradách jsou pouze za druhé čtvrteltí letošního roku.
Foto: jiribis.cz
Každá funkce tisíce navíc |
Před měsícem si poslanci odhlasovali snížení základního platu o čtyři procenta a zdanění náhrad. V Senátu však s pokusem o okleštění náhrad narazili, a tak se zákon vrací na stůl poslancům, kteří se k němu dostanou 3. listopadu. Senátorům určuje platy zákon číslo 236, který strká poslance a senátory do jednoho pytle. Plat, náhrady a všechna "přilepšení" se jim vypočítávají podle stejného mustru.
Dostávají plat ve výši trojnásobku průměrné měsíční mzdy za předminulý rok. Letos jim měsíčně na účtu přibude 61 400 korun. Na další peníze si mohou přijít "sezením" v komisích nebo výborech, kterých je v Senátu hojnost. Například předseda výboru nebo komise má 86 400 korun, tedy o pětadvacet tisíc korun víc.
Nejvíce však daňové poplatníky stojí senátorské náhrady a tzv. naturální plnění. Náhrady se kvůli přebujelému systému vyplácení mohou vyšplhat až ke sto tisícům měsíčně, jsou nedaněné a nemusejí se proúčtovat. Aby senátoři nemuseli na svou funkci "doplácet", mají nárok na řadu naturálních plnění, například si nemusejí platit zdravotní péči, veřejnou dopravu nebo mají nárok na přednostní zřízení telefonní stanice. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.