Policie v sobotu ani v neděli nemusela zakročit proti porušování zákona na soukromé akci ve Vysoké Srbské na Náchodsku, kde mělo podle informací antifašistické organizace Antifa vystupovat několik neonacistických hudebních skupin.
Koncert se měl odehrát v areálu bývalého dětského tábora, který si pronajala soukromá osoba pro uspořádání dětského dne. Na odlehlém místě se sešlo asi 70 lidí, řekl operační důstojník náchodské policie.
"Celou akci trvale monitorujeme, ale žádný zásah nebyl nutný," uvedl policista.
Podle původních informací, které pocházely od organizace Antifa, měly na místě vystupovat slovenská kapela Before the War, německá skupina Racial Purity (Rasová čistota), formace Painful Awakening, dvě další německé a jedna americká kapela.Členové Antify rozeznali na snímcích některé účastníky akce, například Jana Dufka z Duchcova, který spolu s dalšími nedávno údajně napadal skupinu Romů na Slovensku, zranil je a vyhrožoval jim zastřelením. V další osobě v triku neonacistické skupiny Ancestors byl podle nich identifikován Martin Matička. Oba údajně patří k extremistickému sdružení Národní odpor.
Okolní obyvatele soukromá akce v táboře příliš nerušila. "Měli přestat hrát ve 23 hodin, ale když jsme šli po jedné v noci spát, ještě jsme je slabě slyšeli. Ale nebylo to nijak hrozné, policistů tady bylo spousta, tak si asi dávali pozor," řekla majitelka nedaleké chalupy.
Starosta o akci neonacistů nevěděl
Starosta Vysoké Srbské Josef Klečka, který je správcem areálu, jejž užívá královéhradecká cestovní kancelář BK Tour, o ničem neobvyklém nevěděl. "Neonacisté? To je hloupost, vždyť to má pronajaté pár lidí na dětský den," řekl. Další rozhovor odmítl.
Podle fotografií z místa byly na oděvech a rukou účastníků patrné fašistické symboly, například znak SS. Před novináři si je zakrývali přelepováním nebo obvazy.Novináře do areálu holohlavý pořadatel u vstupu nevpustil s odůvodněním, že jde o soukromou akci.
Podle Ondřeje Cakla z hnutí Tolerance, které podobné akce dlouhodobě sleduje, se vystoupení extremistických skupin vždy maskují běžným programem. "Nahlásí to jako oslavu narozenin nebo večírek po svatbě, smlouvu podepíší přímo s majitelem areálu nebo objektu a okolí nic neví. Takovou sestavu kapel jsem už neviděl nejméně rok. Ty skupiny si řeknou za vystoupení i o 60 tisíc korun, takže vstupné musí být 500 až 600 korun a musí přijet skutečně hodně lidí, aby pořadatel neprodělal," řekl Cakl.
Foto: ČTK