Neplatič alimentů, kterému byl zabaven řidičský průkaz, u soudu neuspěl. Zvažuje proto žalovat přímo stát kvůli údajnému ušlému zisku. Od začátku roku přišlo o licenci už kolem 1500 neplatičů výživného.
Soud v Táboře v úterý zamítl šestatřicetiletému neplatiči Zdeňku Cmuntovi řidičák vrátit. Ten neuspěl s argumentem, že průkaz potřebuje ve svém zaměstnání. Opakovaně prý ale podle soudce dříve tvrdil, že se jako řidič z povolání živit nechce.
Cmunta přišel o řidičák letos v dubnu kvůli dluhu ve výši 121 tisíc korun. Peníze dlužil své bývalé manželce na výživném pro jejich dva syny. Tehdy muž pracoval pro doručovatelskou firmu. Podle smlouvy ale tato práce nemohla být zásadním zdrojem Cmuntova příjmu, odůvodnila rozhodnutí táborská soudkyně Ivana Jakšičová. Cmunta si ale podle svých slov přišel k výdělku osm až dvanáct tisíc korun měsíčně, což uzavřené smlouvě neodpovídalo. Soud ovšem bere v úvahu jen podepsané dokumenty.
Pracovat na černo se tak dlužníkům nevyplácí. "Řidičáky se aplikují právě v řízeních, kde dlužník například pracoval na černo a nebylo možné dohledat žádný jeho majetek, přitom bylo zřejmé, že existuje," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.
Bič na neplatiče
Nová praxe zabavování řidičských průkazů exekutory prý funguje dobře. Neplatiči často dluh ihned uhradí. "Ve většině případů došlo k tomu, že dlužník s pozastaveným řidičákem ihned kontaktoval příslušný exekutorský úřad a snažil se o aktivní přístup, třeba o sjednání splátkového kalendáře. Velká část takto exekuovaných lidí se dokonce dostavila přímo na úřad, aby částku uhradila v hotovosti v plné výši," uvedla Báčová z exekutorské komory.
Výjimkou jsou jen neplatiči, kteří prokážou, že se řízením živí a bez řidičáku by přišli o práci a tedy i výdělek. To ovšem není případ Zdeňka Cmunty, který v opatrovnickém řízení opakovaně tvrdil, že se kvůli prodělané autonehodě řízením živit nechce.
Teď ale otočil. Prý ho k tomu nutila advokátka. "Soud nedokáže posoudit, za jakých okolností k tomu došlo. Ale je jisté, že v jednom řízení nemluvil pravdu. Buď v tom opatrovnickém, nebo dnes před soudem," řekla soudkyně.
Zabavování řidičských průkazů neplatičům výživného je podle exekutorské komory pro hříšníky silnou motivací, proč peníze uhradit. "Stížnosti na tuto agendu jsou výjimečné, byť je logické, že pro takto i jinak postižené neplatiče alimentů, na které žádný instrument dlouhou dobu neplatil, není nová situace zcela komfortní. To je ale smysl, s nímž zákonodárce počítal," vysvětlila Báčová.
I přes řadu kritiků opatření začalo pravidlo platit začátkem roku. Zabaveno bylo od té doby už 1 500 průkazů.