Věci veřejné chtějí z vládního návrhu o majetkovém vyrovnání s církvemi zcela vyškrtnout finanční kompenzaci církvím ve výši 59 miliard korun. Pokud se tak nestane, při hlasování restituce nepodpoří. Návrh však přesto projde; koalici totiž pomůže poslanec VV Milan Šťovíček, který v posledním hlasování o vyslovení důvěry vládě podpořil nečasův kabinet. Díku tomu by vláda měla při hlasování o kritizovaném návrhu 101 hlasů. Tím by se zvyšila pravděpodobnost, že by sněmovna přehlasovala levicí ovládaný Senát, pokud by návrh vetoval, což se zřejmě stane.
Zatímco princip vyrovnání je podle předsedy strany Radka Johna v pořádku, paragrafové znění obsahuje prý asi osm zásadních pochybení, která chtějí VV napravit pomocí pozměňovacích návrhů.
Vláda navrhuje, aby stát vyplatil církvím postupně od roku 2013 59 miliard korun navýšených o inflaci. "Je to z důvodů neutěšeného stavu české ekonomiky a navíc - jedná se o nápravu některých křivd. Nemá to být naprostá kompenzace zcela všeho," zdůvodnila předsedkyně klubu Kateřina Klasnová návrh na vypuštění této části návrhu.
Cílem návrhů VV je podle Johna mimo jiné zajištění maximální transparentnosti vraceného majetku a hlavně zabránit prolomení historické lhůty až k roku 1919 a tehdejší pozemkové reformě. "Což bohužel v této chvíli paragrafové znění umožňuje," poznamenal John. Podle něj je skandální, že by církev nemusela prokazovat vlastnictví toho, co si nárokuje.
Pozměňovací návrhy podle Klasnové nenarušují podstatu dohody státu s církvemi, s výjimkou zrušení finanční kompenzace. VV také chtějí zrušit osvobození od daně z příjmu a daně z převodu nemovitostí v případě, že církve nabytý majetek prodají. Církve by podle ní měly mít zájem s majetkem hospodařit a ne ho prodávat. Klasnová také chce, aby v případě, že by církev nárokovala majetek, který jí nenáleží, musela zaplatit pokutu ve výši tržní ceny tohoto majetku.
John upozornil, že pokud sněmovna pozměňovací návrhy VV nepodpoří, pak jeho strana nepodpoří ani celý návrh. Ten dohodla vládní koalice v době kdy ještě VV byly jejím členem. "Máme obavy, že částečné narovnání jedné historické křivdy by otevřelo tolik nových křivd, že nestojí za to takovýto zákon přijímat," dodal. Sněmovna se bude návrhem na vyrovnání zabývat na své řádné schůzi, která začne příští týden.
Premiér Petr Nečas po pondělní výkonné radě ODS uvedl, že církevní restituce jsou prioritou pro nejbližší měsíce. Čeká, že návrh podpoří všichni poslanci jeho strany. "Je to vládně a koaličně dohodnutý kompromis. I podle koaliční smlouvy vládně a koaličně dohodnutý kompromis dostává podporu od všech koaličních poslanců," řekl předseda vlády. Věří prý a vůbec nepochybuje, že všichni poslanci ODS se budou chovat zodpovědně.