Podivné praktiky
Nepodepsal zaměstnavateli směnku, dostal do rozkroku
10.04.2014 15:30 Původní zpráva
Neobvyklý případ zaměstnaneckých poměrů v jedné firmě na Liberecku řešil Nejvyšší soud v Brně. Zaměstnavatel totiž nutil svého zaměstnance podepsat bianco směnku. Když tak neučinil, způsobil mu pohmoždění čelisti a bérce.
K události došlo v nočních hodinách v baru. Poté, co zaměstnanec R. K. odmítl směnku podepsat bianco směnku, tedy směnku bez vyplněné části a data splatnosti, rozpoutalo se peklo. Zaměstnavatel P. S. "na něho křičel, že když ji nepodepíše, že obvolá všechny úřady práce a zajistí, aby R. K. nikde nedostal práci, že řekne, že na něj R. K. udělal tunel, se slovy: ‚ty to podepíšeš' udeřil R. K. pěstí na levou stranu tváře, kopl jej mezi nohy, vulgárně mu nadával a křičel na něho, aby bianco směnku podepsal, zatlačil jej do rohu místnosti, kde jej opakovaně tloukl rukama do hlavy a do nohou, kopal jej do nohou, až do okamžiku, kdy R. K. ze strachu z dalšího napadání bianco-směnku podepsal".
Celá záležitost pak pro zaměstnance skončila týdenní pracovní neschopností. Podal proto na svého zaměstnavatele trestní oznámení, které vyvrcholilo v odsouzení na sedm měsíců podmíněně. Zaměstnavatel se však s rozsudkem nechtěl smířit a odvolával se tak dlouho, až celý případ doputoval k Nejvyššímu soudu. Ve svém odvolání si přitom protiřečil. Mimo jiné totiž popřel, že by ke skutku vůbec došlo. Současně však argumentoval, že soudy nevzaly v úvahu, že některé skutky sice mohou splňovat podmínky pro to, aby byly chápané jako trestný čin, ale mohly být "učiněny v žertu, v nadsázce, či jako jednání simulované".
Ve své argumentaci se odvolával také na to, že bianco směnky jsou v jeho firmě obvyklé. Vyžaduje to prý totiž charakter jeho podnikání, kdy hrozí, že zaměstnanci zneužijí či zpronevěří vysoké peněžní částky.
"Poškozený byl před nástupem do zaměstnání s touto praxí seznámen a neexistoval žádný důvod, aby k podpisu bianco směnky byl nucen násilím," argumentoval zaměstnavatel. Jelikož svoje podnikání provozuje ve více provozovnách, disponuje větším počtem zaměstnanců a případná náhlá absence jednoho z nich je tak snadno nahraditelná. K napadení zaměstnance tak prý neměl žádný důvod ani motiv. Nejvyšší soud mu však ani přesto nevyhověl a jeho odvolání zamítl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.