<span>Nepoučitelní taxikáři.</span> Porušují vyhlášku a okrádají

Domácí
22. 10. 2009 10:00
Taxikáři si z městské vyhlášky nic nedělají. Stojí, kde chtějí.
Taxikáři si z městské vyhlášky nic nedělají. Stojí, kde chtějí.

Taxikáři si z městské vyhlášky nic nedělají. Stojí, kde chtějí.Desítky taxi stanovišť v Praze s názvem Fair Place mají garantovat, že cestující zaplatí maximálně osmadvacet korun za kilometr. Není však výjimkou nasednout tu do taxíku, který jezdí za více než třikrát tolik. Řidiči ignorují i možné desetitisícové pokuty.

"Je mi to úplně jedno," odpověděl řidič stříbrného taxi na otázku, jestli ví, že porušuje městskou vyhlášku. Vůz stál na stanovišti Fair Place u Obecního domu a nabízel jízdu za 99 korun za kilometr a dalších 99 korun za to, že si cestující do auta nasedne. Přitom na tabuli, která štafl zřízený magistrátem označuje, se píše, že cena je osmadvacet korun za kilometr.

Trasa z centra na letiště v Ruzyni by s tímto "férovým" řidičem vyšla místo 480 korun na více než šestnáct set. Tedy třikrát tolik. Předražené ceny, kterými jsou české taxíky nechvalně známé i v zahraničních průvodcích pro turisty, však není jediným prohřeškem bílého vozu taxi ze stanoviště u Obecního domu. Auto musí být také žluté, což je další pravidlo pro stání na tomto štaflu.

Pořád je jich dost

Magistrátu se sice podle výsledků kontrol daří snižovat počty taxíků, které okrádají zákazníky, pořád jich je však více než dost.

I za 99 korun za kilometr je možné jet z On-line deník TÝDEN.CZ proto vyzkoušel, jak vypadá cesta centrem metropole pro zahraničního turistu. Začíná u Obecního domu a vede k Národnímu divadlu. Pěšky ji člověk urazí za méně než patnáct minut a má hned sedm příležitostí, kde je možné nastoupit si do "férového" taxíku. Ten má být žlutý, s klimatizací a ne starší osmi let. Hlavně ale musí jezdit za osmadvacet korun na kilometr. Po třech cestách tam a zpět vždy v jiný čas však hned osm taxikářů nabízelo své služby neprávem.

Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS) nad snímky, které řidiče usvědčují, slibuje prošetření. "Budu chtít po řediteli městské policie vědět, jak kontrolují tyto konkrétní stanoviště a proč jim městská policie nedala pokutu," tvrdí Blažek a slibuje zpřísnění kontrol.

ČTĚTE TAKÉ: Schůzování poslanců přerušil rozhořčený taxikář
                        Taxikáři se dali do bitky se strážníky

Na zastupitelstvu prý také předloží změnu vyhlášky, která taxislužbu v Praze upravuje. "Chceme například zpřísnit podmínky pro fungování smluvní přepravy, protože to je také problém. Tam lidé klidně mohou jet za tři až pět stovek za kilometr. Úprav je tam hodně," nastínil její podobu náměstek Blažek.

Miliony na pokutách

Taxi, které parkuje na místech Fair Place, musí být žluté.Na taxi službu na pražském magistrátu dohlížejí čtyři úředníci, kteří za prvních osm měsíců vybrali od nepoctivých taxikářů přes dvanáct milionů korun. I ti však neoficiálně přiznávají, že "nepoctivců" je i nadále spousta a nejsou schopni všechny pravidelně kontrolovat.

Vyhláška, která má zaručit větší komfort cestujících a také lepší mínění o Praze hlavně mezi zahraničními turisty, platí přes tři čtvrtě roku.

Některé taxikáře od snadnějšího výdělku ovšem neodradí ani hrozba desetitisícových pokut. "Na stanovištích Fair Place správci pasažérům zaručují, mimo již zmíněnou poctivou cenu za taxislužbu, ještě bezpečnou jízdu, profesionální přístup řidičů a celkovou vysokou úroveň poskytovaných služeb," píše se na internetových stránkách Prahy.

Foto: Ondřej Pořízek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ