Prezident Václav Klaus při oslavách 67. výročí ostravsko-opavské operace předal v Památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku ocenění veteránům druhé světové války. Prezident zdůraznil, že je třeba tuto událost připomínat mladším generacím.
"Jsem si velmi dobře vědom naší historie a vždycky protestuji proti tomu, aby ta historie byla zkreslována, jednostranně interpretována, a proto si myslím, že je třeba i v tuto chvíli a tady výročí ostravsko-opavské operace připomínat našim mladším generacím," řekl Klaus. Dodal, že pokud by mladá generace brala v úvahu jen filmy, které vidí v televizi, tak bude mít pocit, že se válka odehrávala úplně jinak.
Jedním z oceněných veteránů byl i pětaosmdesátiletý Václav Petras, který v 17 letech odešel dobrovolně k armádě a za války působil jako spojař. "Je to příjemný pocit, protože je to poprvé a pravděpodobně naposledy," glosoval s úsměvem převzetí ocenění z rukou hlavy státu.
Petras bojoval na Dukle a v Dukelském průsmyku a účastnil se i ostravsko-opavské operace. "Vždycky se říkalo, že na západě osvobozovali letci a na východě osvobozovali tankisté, tak každý jsme chtěli být tankistou. Jenže tanků bylo málo a nás bylo hodně," uvedl Petras.
Přání stát se tankistou se mu nesplnilo, protože četaři, který ho přijímal, se zdál fyzicky slabý. "Jenže já jsem chtěl být u tankové brigády, tak nakonec řekl, že dobře, že budu spojař," dodal s tím, že když ještě četař navíc zjistil, že se Petras učil vařit pivo, prohlásil: "Tak to na spojaře budeš dobrý."
Pamětní odznak Krajského vojenského velitelství Ostrava si odnesl i Milan Trunkát. Postěžoval si, že se na něj dosud zapomínalo. "Moc se těším, něco podobného jsem ještě nezažil. Teprve teď mě ocenili. Každý týden jsem s klukama poslal 18 tun bomb na Německo," řekl Trunkát.
Kromě ocenění válečných veteránů se prezident v Hrabyni účastnil přehlídky jednotky 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje a jednotky 532. praporu elektronického boje Opava a předání praporu Krajskému vojenskému velitelství Ostrava. Stihl i improvizovanou autogramiádu pro děti z místní základní školy. "Děti se těšily, ale máme dnes plavecký výcvik, takže ti, kteří museli jít plavat, to záviděli tomu zbytku," řekla ředitelka školy Jiřina Klimšová.
Při osvobozování Československa na konci druhé světové války se na Opavsku odehrávaly nejtěžší boje. Ostravsko-opavská operace, nebo také ostravská operace, jejímž cílem bylo osvobodit průmyslovou Ostravu, začala 10. března 1945, její hlavní část pak 15. dubna. Při operaci padlo 20 000 sovětských vojáků, 1000 Čechoslováků, tisíce Němců a stovky civilistů. Ostrava byla osvobozena 30. dubna.
Nespoléhejte na televizi, vzkázal mladým Klaus a ocenil válečné veterány
Domácí
26. 4. 2012 12:50
Václav Klaus.
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková