Nestaráte se o nemovitost? Stát vám ji bude moci sebrat

Domácí
24. 10. 2012 06:17
Lázně Kyselka.
Lázně Kyselka.

V Česku by se opět mohl znárodňovat majetek. Alespoň s tím počítá novela občanského zákoníku, která vejde v platnost 1. ledna 2014.

Někdejší lázně v Kyselce na Karlovarsku, Vrbenského lázně, dřívější pýcha Ústí nad Labem, nebo rozpadající se usedlost Cibulka v Praze: kdysi věhlasné stavby, které se bortí před očima. Zamezit chátrání by nyní mohl nový občanský zákoník, jenž počítá s tím, že když se majitel nebude o dům nebo pozemek deset let starat, může mu být odebrán. A to buď ve prospěch státu, nebo města.

"Tato situace se stát může. Já bych nepoužíval slovo odebrán. Bude existovat právní fikce spočívající v tom, že ten pozemek byl takzvaně opuštěn, neboť se o něj nikdo nestará. Tento pozemek by propadl státu. Nicméně pokud vlastník prokáže, že věc neopustil, to znamená například platil daně, nebo nemovitost nějak udržoval, tak zase bude dál vykonávat svá vlastnická práva," řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Občanský zákoník pomýšlí i na chátrající domy (ilustrační foto).Řada radnic nástroj vítá, zároveň ale přiznávají, že na opravu zchátralých budov budou jen těžko hledat peníze. Opačného názoru je Praha 1, která má zkušenost zhruba se dvěma desítkami chátrajících domů. Podle starosty Oldřicha Lomeckého (ODS) není ani tak problém v tom, že by se úřad o nemovitost nepostaral, protože investoři o objekty v centru města zájem mají - komplikované je totiž samo odebrání nemovitosti vlastníkovi.

"V tom zákoně stačí malá noticka, že pokud majitel pošle alespoň dva doporučené dopisy, případně uhradí poplatek daně z nemovitosti, který je minimální, tak už tím prokáže svoji vůli. Takže jsem přesvědčen, že co se týká účinnosti tohoto paragrafu v tomto zákoně, bude se blížit nule," tvrdí Lomecký.

Dlouholeté spory

Právníci rovněž poukazují na to, že se opuštěné nemovitosti stanou předmětem zapeklitých soudních sporů s těžko předvídatelným výsledkem. Otázkou například zůstává, od kdy začne běžet ona desetiletá lhůta, kdy se člověk o majetek přestal starat.

"To je zase určitá právní fikce. Říká se tomu vyvratitelná domněnka. To znamená, že se bude mít za to, že je to deset let. Vlastník bude muset prokázat dvě věci: zaprvé, že tu věc neopustil, a zadruhé, že to není deset let. Ale to už je na něm," doplňuje Blažek.

Autor: -luc-Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ