Malý čtenářský stůl za třicet tisíc, velký za 440 tisíc, polyuretanová židle za osm tisíc, kancelářská za 35 tisíc korun. Stát chce šetřit, ale přitom staví dráž, než by mohl, a ještě dokonce mnohem dráž, než si sám naplánuje. V případě Národní technické knihovny v Praze ministerstvo školství připlatilo o 38 procent víc na jediný metr stavby. Knihovna funguje rok a půl, teď se na stavbu detailně podíval Nejvyšší kontrolní úřad.
Chyba se stala už na začátku. Kuriózně tak, že ministerstvo nemělo na knihovnu peníze. Proto si přizvalo dodavatelskou firmu Sekyra Group, která měla státu půjčit 217 miliónů korun. A také stavbu urychlit, aby stát co nejvíce ušetřil. Jenže tak dlouho ministerstvo vybíralo firmu, že se knihovna nakonec stavěla o dva roky déle a namísto 1,8 miliardy stojí téměř 2,4 miliardy korun. Stát ji bude firmě splácet ještě dva roky.
"Kontrolní akce prokázala nevhodnost a nevýhodnost ministerstvem zvoleného způsobu financování stavby," zjistili kontroloři. Cena se podle jejich zkoumání zvedla také kvůli zvýšení sazby DPH a vyšším cenám stavebních prací. Prodražilo se také to, že stát vybudoval v knihovně například kavárnu, kterou pronajímá, nebo podzemní parkoviště pro 290 aut. Fakt, že chce za státní peníze jen luxusní značkový nábytek, vedení Národní technické knihovny zdůvodnilo tím, že má také dlouhou - až desetiletou - záruční dobu. Navíc neověřovalo, jestli jsou dodávky a dodatečné práce oprávněné a skutečně provedené. A stavbu tak svým způsobem řídili sami dodavatelé.
A když vedení knihovny zjistilo, že má stavba neodstranitelné vady? Slevu na víc než milion korun, na které se s firmou dohodlo, od ní nakonec neinkasovalo. Nechalo si od firmy dodat navíc magnetické tabule, paravány, květináče, interiérové rostliny a propagační předměty a slevou za ně "zaplatilo".
Státní zaměstnanci tak vytvořili v posledních letech další rekord v utrácení státních peněz. Zatím držel prim Justiční palác, kde ministerstvo spravedlnosti prohýřilo na metr stavby 10 216 korun. A to je o 35 procent méně než u stavby Národní technické knihovny, která stála 13 803 korun.
Národní technická knihovna vyrostla na parkovišti v areálu dejvických vysokých škol (ČVUT a VŠCHT). V šesti nadzemních podlažích jsou veřejné prostory a administrativní zázemí, které propojuje atrium. V přízemí je vstupní dvorana, kavárna, městská knihovna, konferenční a výstavní sál. V podzemí je depozitář a parkoviště. Ročně jí projde 280 tisíc lidí a její provoz stojí měsíčně 1,9 milionu korun.