Nevypořádat se s komunisty byla chyba. Vrátili se, lituje disident

Domácí
11. 11. 2014 09:35
Na náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě. Budajova čepička "budajka" se stala na Slovensku jedním ze symbolů listopadové revoluce.
Na náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě. Budajova čepička "budajka" se stala na Slovensku jedním ze symbolů listopadové revoluce.

Protikomunistické hnutí v Československu udělalo podle slovenského disidenta a organizátora mítinků v době sametové revoluce Jána Budaje chybu, když se důrazněji nevypořádalo s představiteli komunistické strany (KSČ). Překvapením byl podle něj návrat představitelů bývalého režimu k ekonomické moci.

Anketa:

Od událostí listopadu 1989 uplynulo 25 let. Jste spokojeni s tím, jak se společnost v Česku za tu dobu změnila?

"Bylo to především rozhodnutí české politické reprezentace, které vytvořilo dohody s KSČ, aby dosáhlo, že jejich předseda se stane prezidentem, a to volbou komunistických poslanců. Začala se uplatňovat jakási dohodnutá revoluce, kdy místo ukončení moci komunistické nomenklatury ta moc pokračovala," řekl Budaj ke zvolení někdejšího disidenta Václava Havla prezidentem a ke jmenování komunisty Mariána Čalfy premiérem ve vládě národního porozumění na konci roku 1989.

Součástí komunistické moci bylo podle něj i vedení nejvýznamnějších podniků. "Tím, kdo a jak organizoval transformaci země z plánovaného a státního vlastnictví na tržní vlastnictví, je poznamenán i náš dnešek. Hrozí, že se demokracie promění v oligarchickou demokracii," míní Budaj, který je v současnosti náměstkem bratislavského primátora.

Ján Budaj.Podle Budaje revoluční garnitura rychle ztratila moc a transformace státu se do velké míry uskutečnila v duchu bývalého režimu. "Neočekával jsem, že tak rychle ztratí idealisté z listopadu 1989 vliv a že zavládne jistý návrat komunistů a bývalých struktur k ekonomické moci. To je velká tragédie listopadu 1989," zdůraznil.

Budaj spolu s hercem Milanem Kňažkem organizovali během sametové revoluce protikomunistické mítinky na Slovensku. Jedním ze symbolů revoluce se na Slovensku stala i vlněná čepice, kterou Budaj nosil během demonstrací a která získala přezdívku "budajka". "Ještě ji mám. Když je zima, tak ji nosím," poznamenal.

Sám Budaj v roce 1990 odstoupil z volební kandidátky, když se objevily informace, že jeho jméno je evidováno v záznamech spolupracovníků komunistické tajné policie StB. "Za tento brutální zásah zodpovídá stát. Ti, kteří byli nevinní, tak byli poškozeni," řekl Budaj, který byl v letech 1998 až 2002 poslancem slovenského parlamentu. Za komunismu léta pracoval coby topič.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Mišauerová Jana, Koller Jan

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ