Nezaměstnaní se vyhýbají veřejné službě. Simulují

Domácí
10. 2. 2012 06:21
Náplň veřejné služby může zahrnovat i pomocné práce v městských knihovnách (ilustrační foto).
Náplň veřejné služby může zahrnovat i pomocné práce v městských knihovnách (ilustrační foto).

Pokud nenastoupíte na veřejnou službu, přijdete o dávky. Takovýto vzkaz vyslal počátkem roku dlouhodobě nezaměstnaným ministr sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).  Opatření, které je součástí novely zákona o zaměstnanosti, je v platnosti něco málo přes měsíc. Už teď je ale vidět, že se mnohým lidem do práce nechce, a  úřady práce už začaly s vyřazováním uchazečů.

"Když uchazečům o zaměstnání vysvětlíme riziko ztráty podpory, tak se nebrání a spolupracují. Několik nedorozumění jsme už ale měli a byli jsme nuceni dva až tři lidi z evidence podpory v nezaměstnanosti vyřadit," popisuje stav v Pardubickém kraji ředitel krajské pobočky úřadu práce Petr Klimpl.

Daleko častější jsou však případy, kdy se člověk snaží práci vyhnout pomocí potvrzení od lékaře. Úřady práce už proto počítají s řešením. "Máme páky, jak tomu zabránit. Není pro nás problém spolupracovat s posudkovými lékaři a rozhodnutí o neschopnosti pracovního výkonu nechat přezkoumat," komentuje taktiku některých nezaměstnaných Zdeňka Navrátilová z Úřadu práce v Ostravě.

Důležitou roli podle slov většiny krajských koordinátorů veřejné služby hraje komunikace. Hana Drncová z Libereckého kraje skutečnost potvrzuje: "Zatím nemám referenci o tom, že by někdo odmítl vykonávat veřejnou službu. Zprostředkovatelky umějí lidem šikovně vysvětlit, že je neženeme do práce za trest."

Úředníci zatím k veřejné práci oslovují především uchazeče o zaměstnání, kteří jsou v registrech úřadů déle než rok. Postupně se však bude veřejná služba týkat všech nezaměstnaných, kteří jsou bez práce více než dva měsíce. Úřady práce v současnosti uzavírají rámcové dohody s obcemi a dalšími poskytovateli veřejné služby, jimiž jsou zejména neziskové organizace a nejrůznější sdružení. Ministerstvo práce a sociálních věcí má v plánu obsadit až 50 tisíc míst.

Zdaleka přitom nejde o úklid veřejných prostranství a ulic. "Máme velkou snahu veřejnou službu aplikovat i v činnostech s 'vyšší přidanou hodnotou', zejména pak v sociální oblasti," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel brněnské pobočky úřadu práce Jan Marek. Náplň veřejné služby tak může zahrnovat pomocné práce v domovech důchodců, v muzeích či městských knihovnách.

"Pokud někdo raději odejde z evidence o zaměstnání a dobrovolně se vzdá dávek hmotné nouze, než by se zapojil do veřejné služby, která je vykonávána maximálně dvacet hodin týdně, pak pravděpodobně tyto prostředky od státu ke svému životu nepotřeboval. Veřejná služba kromě toho, že navrací lidem pracovní návyky a zapojuje je do běžného života, má schopnost odhalit například ty, kteří jsou načerno zaměstnaní a současně čerpají sociální podporu od státu, protože mají nepřiznané příjmy," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Podle něj se sankce ve formě vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání týkají nejen odmítnutí nabídky veřejné služby, ale i mnoha jiných důvodů. Jen v loňském roce, tedy v roce 2011, bylo z výše uvedených důvodů vyřazeno z evidence uchazečů o zaměstnání zhruba 85 tisíc uchazečů o zaměstnání z celkových 657 tisíc zaevidovaných.

Autor: Kateřina ŘehořováFoto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ