Nezaměstnaní simulují. Dostanou formulář, tvrdí ministerstvo

Domácí
9. 9. 2016 14:30
Někteří nezaměstnaní se vyhýbají povinnostem, například nechodí na pohovory s potenciálními zaměstnavateli (ilustrační foto).
Někteří nezaměstnaní se vyhýbají povinnostem, například nechodí na pohovory s potenciálními zaměstnavateli (ilustrační foto).

Stát přitvrdí vůči nezaměstnaným. Ti prý často simulují nemoc, a vyhýbají se tak povinnostem, které mají. Například nechodí na dohodnuté schůzky se zaměstnanci úřadu práce nebo na pohovory s potenciálními zaměstnavateli, na které je úředníci pošlou. Ministerstvo práce proto chce v novele zákona o zaměstnanosti zavést jednotné potvrzení od lékaře, které budou muset lidé bez práce úředníkům předkládat. V době nemoci pak budou muset nezaměstnaní povinně sedět doma.

"V současné době platí, že uchazeč dokládá potvrzení vystavené ošetřujícím lékařem, jako například výměnný list nebo jiný doklad o trvání jeho nemoci," říká Miluše Trefancová z ministerstva práce a sociálních věcí. Tyto dokumenty ale podle ministerstva neobsahují vhodné údaje prokazující, zda nezaměstnaný opravdu nemohl na schůzku přijít. Navíc je prý lékaři často vystavují zpětně.

S tím budou spojené i další povinnosti. Lidé bez práce budou mít stejný režim jako zaměstnanci, kteří onemocní. Mimo jiné se budou muset zdržovat na místě, které lékaři uvedou. Ven budou smět jenom v době vycházek. "Celkový rozsah vycházek nesmí přesáhnout šest hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin," konstatuje ministerstvo v důvodové zprávě k novele. Pokud nezaměstnaní poruší léčebný režim, vyřadí je stát z evidence Úřadu práce. Budou tak za sebe muset platit zdravotní pojištění, doba bez práce se jim pak nebude započítávat do důchodu.

Vstanou noví úředníci

Potud by samozřejmě bylo vše v pořádku. Ale změna zřejmě způsobí komplikace zaměstnancům na Úřadech práce. Budou totiž muset chodit za nezaměstnanými domů a kontrolovat, zda se opravdu léčí. Podle ministerstva prý na to bude stačit současný personál úřadů práce. "Nepředpokládáme navýšení v oblasti personálních či mzdových nákladů," říká Trefancová.

Vedení Úřadu práce si ale dlouhodobě stěžuje na to, že jsou jeho zaměstnanci přetížení. Proto postupně zvyšuje jejich početní stavy. Jak upozornil časopis TÝDEN, jenom od ledna 2014 jich přibylo 1500. Dá se tak očekávat, že i na tuto agendu bude potřeba přijmout nové lidi.

Další náklady si vyžádá tisk těchto potvrzení a platby lékařům. Ministerstvo totiž předpokládá, že si za razítko na formulář budou účtovat sto korun. V roce 2015 bylo nemocných asi sto tisíc nezaměstnaných. Při stejném počtu tak na platby lékařům půjde minimálně deset milionů ročně.

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ