Česká ekonomika si neví rady s armádou nezaměstnaných. Jsou jich statisíce, ať roste, nebo klesá. Na tiskové konferenci odborů to konstatoval ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman. "Řešením by byl čtyřdenní pracovní týden," konstatoval v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Ungerman.
Počet lidí bez práce je podle vás vyšší, než uvádí ministerstvo práce (na konci prosince to bylo téměř 597 tisíc lidí - pozn. red.). O kolik?
Lidí neevidovaných na úřadu práce může být sto tisíc i více. Jsou to jak ti, kteří byli z evidence vyškrtnuti, tak ti, kteří pracují příležitostným způsobem, pár dnů do měsíce.
Na konferenci jste kritizovali, že neexistuje analýza podrobně se zabývající důvody vysoké nezaměstnanosti a předkládající návrhy na její řešení. Jaké by to řešení bylo podle vás?
To je hodně složité téma, problematika se netýká pouze nás, ale celé Evropské unie. My se musíme vrátit někdy do doby, kdy se v šedesátých letech zaváděl pětidenní pracovní týden, a zamyslet se nad tím, jestli východisko není čtyřdenní pracovní týden. To by samozřejmě vytvořilo prostor pro zaměstnávání více lidí a současně by to znamenalo přerozdělení mezi kapitálem a prací. Od sedmdesátých let narůstá podíl kapitálu na celkovém přerozdělení a klesá podíl práce. Takže je potřeba, abychom si rozmysleli, zda problém nezaměstnanosti nevytváří takové sociální rozpory, že to může společnost ohrozit. A já myslím, že k tomu poznání se během deseti let dojde.
A neznamenalo by zkrácení pracovního týdne snižování mezd a tím i životní úrovně?
Nemuselo by. Já myslím, že by se vůbec nic nestalo, že by mzdy neklesly. V šedesátých letech přece také neklesly mzdy, nikdo je nesnížil...
To bylo ze šesti dnů na pět, že?
Ano. Samozřejmě, že to bylo zavedeno postupně a růst produktivity práce to dohonil. Je to otázka pěti nebo šesti let, než se to zavede.