Nezdravý životní styl stojí Česko 520 miliard korun ročně

Domácí
17. 8. 2013 10:51
Ve výskytu obezity jsou Češi mezi Evropany na druhém až čtvrtém místě, což je alarmující (ilustrační foto).
Ve výskytu obezity jsou Češi mezi Evropany na druhém až čtvrtém místě, což je alarmující (ilustrační foto).

Na 520 miliard korun ročně vyčíslili odborníci ztráty z nezdravého životního stylu Češek a Čechů. Jde o výdaje na léčbu chronických nepřenosných nemocí a ztráty HDP kvůli pracovní neschopnosti. Data zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ) s tím, že až 80 procentům těchto nemocí lze předejít ozdravěním životního stylu. Odborníci také spočítali, že efektivní prevence může omezit v krátké době počty onemocnění o pět procent, což uspoří kolem 25 miliard korun za rok.

Česká populace zaujímá v Evropě ve výskytu rizikových faktorů chronických nemocí přední, tedy nejhorší místa - v kouření je na třetím místě, v pití alkoholu na prvním a ve výskytu obezity na druhém až čtvrtém místě.

"Důsledkem toho je, že průměrný Čech onemocní v 61 letech a následně stráví 17 let života v nemoci, zatímco průměrný Švéd onemocní o devět let později, v 70 letech, a v nemoci stráví jen 12 let, tedy o pět let méně," uvedla na webu Marie Nejedlá ze SZÚ. Připomněla, že Švédové vykouří polovinu cigaret a vypijí polovinu alkoholu než Češi a snědí oproti nim dvakrát více ovoce a zeleniny.

Motivovat lidi ke zdravému životnímu stylu hodlal v chystané reformě exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zdravotním pojišťovnám chtěl dát možnost odměnit až tisícikorunou ročně pojištěnce, který bude v léčbě a prevenci dodržovat doporučení lékaře. Navrhnul zákaz kouření v restauracích a větší ochranu dětí a nekuřáků. Normy se ale nedostaly ani k projednání ve vládě. Heger je nechal na ministerstvu svým následníkům k využití.

Nejedlá připomněla, že třeba Tasmánie zvažuje zákaz prodeje tabákových výrobků všem lidem narozeným po roce 2000, aby nastupující generace byla již plně nekuřácká. V Austrálii platí od roku 2009 zákaz kouření v autě, pokud v něm cestuje dítě mladší 16 let. Ve Francii jsou od loňska zakázány ve školách prodejní automaty a děti si nesmějí přinášet ani jídlo z domova. Školy tam chystají vlastní stravování podle zásad zdravé výživy.

Výskyt rizikových faktorů životního stylu má v Česku podle Nejedlé vzestupný trend. Tomu odpovídá i nárůst nemocí srdce a cév či rakoviny. Úmrtnost na ně sice klesá, ale jen za cenu obrovských nákladů spojených s léčbou. Problém vidí Nejedlá v tom, že se nedaří přesvědčit Čechy o výhodách zdravého životního stylu. Přispět ke zlepšení by měly celospolečenské preventivní programy, důležitý je také vliv rodiny.

Autor: Lukáš Kovanda, ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ