<span>Nezničitelní úředníci:</span> chybují, a přesto šplhají vzhůru

Domácí
2. 5. 2009 09:00
Jana Adamcová údajně pochybila při uzavírání faktur.
Jana Adamcová údajně pochybila při uzavírání faktur.

Jana Adamcová údajně pochybila při uzavírání faktur.Už se to stalo českou specialitou. Úředníci, kteří způsobí státu škody, za své chyby nepykají. Občas mohou být i povýšeni.  On-line deník TÝDEN.CZ zmapoval konkrétní příběhy.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) svěřil správu resortních miliard do rukou experta. Úřednická kariéra Petra Kušnierze na magistrátu v Mostě přitom skončila na konci devadesátých let neslavně. "Nedůslednou kontrolou podřízených nepřímo poškodil zájmy města," psalo se v létě 1999 v tisku. Kvůli chybně zformulovaným smlouvám tehdy přišel magistrát nejméně o dvě stě tisíc, tehdejší primátor Jiří Šulc (ODS) ho kvůli tomu odvolal z postu šéfa odboru investic. Kušnierzově kariéru to ovšem nijak neublížilo - letos v lednu usedl do křesla náměstka pro ekonomiku na ministerstvu zemědělství.

Jiný příběh: V březnu 2007 odešla po neshodách z ministerstva zahraničních věcí ředitelka odboru zahraniční prezentace Jana Adamcová. Úřednice, která mimo jiné řídila propagaci Česka, podle dnes už bývalého náměstka ministra Davida Gladiše pochybila při uzavírání faktur. Krátce nato dostala podobné místo na ministerstvu průmyslu.

Most zaplatil za práce, které nebyly provedeny. Peníze zpět nedostal.A další příklad. Kvůli špatně uzavřené nájemní smlouvě s fotbalovým bossem Jaroslavem Starkou připravili úředníci příbramskou radnici o více než padesát milionů. Soud se jich však nedávno zastal: i když o nevýhodném pronájmu věděli, nejsou za něj zodpovědní.

I tyto příběhy ilustrují dlouhodobý problém českých úřadů. Jak spočítala protikorupční organizace Oživení, přestože by bylo možné ve dvou třetinách podobných kauz potrestat viníka, který by měl škodu uhradit, v drtivé většině případů platí za chyby a pokuty občané. V letech 2005 až 2007 způsobili úředníci a politici porušením zákona při udělování zakázek svým městům téměř sedmimilionovou škodu. "Jen v šesti případech zaplatily městům pokutu odpovědné osoby," konstatuje průzkum Oživení.

Snad se poučil

Kvůli aféře s městskými zakázkami v Mostě byl Petr Kušnierz stíhán policií pro trestný čin podvodu. Město Most totiž v době, kdy dohlížel na městské investice, zaplatilo firmám nejméně dvě stě tisíc korun za práce, které nebyly provedeny. Tyto peníze magistrát nikdy nedostal zpět. "Státní zástupce trestní stíhání zastavil," obhajuje se dnes Kušnierz. Exprimátor Šulc si už na okolnosti jeho vyhazovu nevzpomíná. "U mě byl jako mladý kluk, dostal za uši a možná se poučil," reaguje na zprávu o jeho nynějším působišti.

Gandalovič náměstku Kušnierzovi i přes jeho profesní minulost věří.Teď už ovšem Kušnierz nepočítá městské miliony, ale státní miliardy. Na ministerstvu zemědělství je od loňského léta, s novým rokem povýšil. Ministr Petr Gandalovič o profesní minulosti náměstka ví, přesto mu věří. "Žádné pochybení mu prokázáno nebylo. Pokud by ve své současné funkci selhal, jako každý jiný by musel nést zodpovědnost," stojí Gandalovič za svým člověkem, který stejně jako on pochází z Ústeckého kraje.

A jak se Kušnierz k prestižnímu postu dostal? "V období roku 2007 jsem rozeslal na státní instituce strukturovaný životopis," vysvětluje, jak je to prosté. Nejprve se - bez výběrového řízení - stal vrchním ředitelem informační sekce, po půl roce byl jmenován náměstkem. O obsazení náměstků se přitom v koalici většinou tvrdě vyjednává. Podle Gandaloviče však není post ekonomického náměstka politickou funkcí. Bývalý sociální demokrat Kušnierz, který předtím čtyři roky strávil na ministerstvu školství, podle něj svoji odbornost prokázal.

ČTĚTE TAKÉ: Zkorumpovaní exekutoři jsou stále "v sedle"

Policie po případu z mosteckého magistrátu stíhala Kušnierze ještě jednou. V roce 2001, kdy byl soukromým poradcem, měl podle mosteckého tisku od dvou podnikatelů předem vybrat peníze za zboží, které nedodal. Soud ho v září 2004 zprostil obžaloby. "Žalobcem označený skutek nebyl trestným činem," cituje z rozsudku. Tato aféra stála Kušnierze funkci ve vedení mostecké ČSSD, ze strany nakonec vystoupil.

Jana Adamcová nyní pracuje na ministerstvu průmyslu a obchodu.Z úřadu do úřadu

Z ministerstva zahraniční odešla Jana Adamcová kvůli tomu, že nechala proplatit faktury a právní služby za milion korun, ačkoliv na nich chyběl další podpis. "U některých dalších faktur nebylo uspokojivě doloženo jejich plnění," zdůvodňoval tehdejší náměstek David Gladiš odchod ředitelky odboru zahraniční prezentace.

ČTĚTE TAKÉ: Soud znovu neočistil exposlance Doležala

Adamcová dala výpověď a vzápětí se přesunula na ministerstvo průmyslu. Údajná pochybení začala prověřovat generální inspekce ministerstva zahraničních věcí. Ta už svoji zprávu odevzdala, její závěr je ale zatím nedostupný. "V návaznosti na šetření generální inspekce požádalo ministerstvo zahraničních věcí o posouzení celé věci externí auditorskou firmu," sdělila mluvčí šéfa české diplomacie Zuzana Opletalová. Až poté se ministerstvo rozhodne, jak bude v kauze dál postupovat.

Jana Adamcová mimo jiné řídila propagaci Česka.Jana Adamcová je nyní šéfkou odboru podpory exportu na ministerstvu průmyslu a obchodu. Tvrdí, že za problémy na svém bývalém působišti nemůže a že za jejím obviňováním jsou osobní spory s exnáměstkem Gladišem. "To byly jeho metody, udělat z člověka viníka. Odcházela jsem pro nekompetentnost svého nadřízeného," uvedla.

Tím však její problémy nekončí. Do Poslanecké sněmovny totiž dorazil anonym, který na několika stranách popisuje údajné korupční praktiky v úřadu Martina Římana (ODS). A zmiňuje se také o Adamcové, která kvůli dopisu chystá trestní oznámení. Anonym posloužil opozici a Římana už interpeloval poslanec Antonín Seďa (ČSSD). "Je upozorňováno na reklamní kampaň na propagaci ministerského operačního programu Evropské unie či na nákup předražených propagačních předmětů a v neposlední řadě na ovlivňování výběru obchodních diplomatů na českých ambasádách v zahraničí," prohlásil ve sněmovně Seďa. „Jsem si jist, že právě na mém ministerstvu je omezený prostor pro jakékoli korupční jednání," reagoval ministr Říman. Adamcovou a další dva vysoké úředníky podle něj čeká hloubková kontrola.  

Jen nedbalost...

Úředníci za podivnou smlouvu se Starkou odpovědnost nenesou.Příbramští úředníci podle obžaloby připravili městskou kasu o víc než padesát milionů korun. Místnímu podnikateli a majiteli prvoligového fotbalového klubu umožnili za podezřelých podmínek podnikat v kulturním domě s restaurací a vinárnou, ale na nájmu od něj nevybrali ani korunu. Přesto je však krajský soud letos v polovině února oficiálně očistil.

Ačkoli úředníci o podivné smlouvě věděli, trestní odpovědnost za ni však podle verdiktu nenesou. "Rozhodovalo o ní vedení města," zdůvodnila rozhodnutí soudkyně Helena Řičicová. A kdo by tedy měl městské pokladny vrátit miliony za nevybraný pronájem z let 1998 až 2002? Na to u soudu nikdo neodpověděl.

ČTĚTE TAKÉ: Příbram podá trestní oznámení kvůli pronájmu Starkovi

Státní zástupkyně Jana Jahodová se s názorem středočeského krajského soudu nehodlá smířit a obrací se na Nejvyšší soud. "Bylo to prý nedbalostní, ale nedostatečně trestné," pozastavila se nad verdiktem soudu. "Stručně řečeno, za všechno může vedení města, ale nikdo konkrétní," shrnula dosavadní vyústění kauzy. Dva ze čtyř úředníků na radnici stále pracují.

Foto: Karel Šanda, Tomáš Nosil, Lucie Pařízková a archiv Týdne 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ