Podle meteorologů by mělo být příštích 30 dní srážkově i teplotně průměrných, tedy mělo by odpovídat dlouhodobému normálu pro toto období. Po dlouhých měsících by již nemělo být abnormálně teplo. Významnější srážky by měly přijít mezi sobotou a úterým příštího týdne.
Pravděpodobnost přívalových srážek, které by mohly způsobit povodně, je však podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu minimální.
V první dekádě, na niž se vztahuje vydaná měsíční výhledová předpověď, tedy období od 1. do 10. května, by měly být nejnižší teploty mezi čtyřmi a minus dvěma stupni Celsia, později mezi deseti a čtyřmi stupni Celsia. Nejvyšší denní teploty budou v první polovině dekády mezi 13 a 19 stupni Celsia, ke konci dekády pak mezi 17 a 23 stupni Celsia. Ve druhé polovině dekády by mělo být oblačno, dešťové přeháňky, ojediněle bouřky.
Druhou dekádu, tedy období mezi 11. a 20. květnem, by měly podle současných předpovědí charakterizovat místní přeháňky a ojediněle bouřky, postupně by se měl občasně vyskytovat déšť a stále ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty se budou nejprve pohybovat mezi sedmi a jedním stupněm Celsia, později mezi deseti a čtyřmi stupni Celsia. Odpolední maxima by měla být v rozmezí 14 až 20 stupňů Celsia.
I ve třetí dekádě, tedy mezi 20. a 30. květnem, by se měly objevit občasné přeháňky i bouřky. Noční teploty by měly být zpočátku mezi deseti a čtyřmi stupni Celsia, později mezi 13 a sedmi stupni Celsia. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 13 a 19 stupni Celsia, ve druhé polovině tohoto období pak mezi 17 a 23 stupni Celsia.
Kvůli předpokládanému ochlazení během následujících dnů obnoví v úterý dodávky tepla pro vytápění Pražská teplárenská společnost. Pražská teplárenská topnou sezonu letos ukončila 25. dubna. Podle vyhlášky se vytápění omezuje nebo přerušuje v případě, kdy průměrná teplota ve dvou po sobě následujících dnech vystoupí nad 13 stupňů Celsia a následující den nelze očekávat pokles teplot.
Foto: ČTK