Ničivé záplavy z července 1997 v Česku den po dni

Domácí
6. 7. 2007 18:38
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPřehled nejdůležitějších událostí z povodňových dní před deseti lety v ČR:

 

4. července - Meteorologové upozornili na vydatné srážky.

5. července - Na severní Moravě a ve Slezsku začaly deště.

6. července - Příval deště zaplavil většinu silnic v okresech Nový Jičín, Frýdek-Místek, Vsetín, Karviná a Ostrava. Prakticky všude byly vyhlášeny stavy povodňové aktivity. Třetí stupeň (přímé ohrožení) byl vyhlášen na Bečvě u Valašského Meziříčí, na Jesenicku a na Bruntálsku. Některé obce byly evakuovány.

7. července - Záplavy si vyžádaly prvních pět obětí. Z břehů se vylily Opava, Opavice, Bělá, Bečva, Tichá Orlice, Třebovka, Smědá, Úpa a Morava. U Suchdolu nad Odrou na Novojičínsku na podemleté trati vykolejil mezinárodní rychlík Sobieski; více než 60 lidí bylo zraněno. Některé hraniční přechody do Polska a na Slovensko byly uzavřeny. Byl ustaven krizový protipovodňový štáb. Do postižených oblastí se začali sjíždět záchranáři.

8. července - Obec Troubky na Přerovsku zalila voda a po pár hodinách nechala v troskách 150 domů. Na Bruntálsku voda zaplavila přes 70 procent obcí, na Jesenicku desítky měst a obcí. Nejvíce postiženy byly oblasti podél Opavy a Opavice. Na Ústeckoorlicku začala voda mírně klesat. Většinu moravských železničních tratí musely dráhy vyřadit z provozu.

9. července - Povodňová vlna postoupila k jihu a zaplavila Kroměřížsko, v centru Olomouce se rozlila Morava. Voda protrhla hráz u Hradce Králové. V Ostravě stoupla hladina Ostravice a ohrozila podniky Vítkovice a Nová Huť. Klesly hladiny Sázavy a Doubravky, večer se začaly snižovat hladiny na horních tocích moravských řek. Leckde byl nedostatek pitné vody, byla přerušena dodávka energií a nefungovaly telefony. Poslanecká sněmovna schválila uvolnění pomoci ve výši 900 milionů korun.

10. července - Povodeň už postihla 23 okresů. Krize nastala na dolním toku Moravy, voda zasáhla Kroměříž, Zlín a Uherské Hradiště. Na severu Moravy a ve východních Čechách se lidé začali vracet domů. Objevilo se rabování. Vláda rozhodla, že každému postiženému okresu poskytne 13 milionů korun.

11. července - Morava zaplavila Uherské Hradiště a Otrokovice. Evakuováno bylo už přes 25 tisíc lidí. Sněmovna schválila zákon o vydání státních dluhopisů ve výši do pěti miliard korun a novelu tzv. zákona o malé privatizaci, aby získala dalších pět miliard (Senát vše schválil o den později).

12. července - Morava zaplavila další část Uherského Hradiště, evakuována byla nemocnice. Velká vlna se vylila před Veselím nad Moravou. Na všech tocích Labe hladina poklesla.

13. července - Morava vystoupila z břehů ve Veselí nad Moravou a zatopila Moravský Písek. Do Česka přicházela humanitární pomoc a peníze ze zahraničí.

14. července - Voda se hrozivě přiblížila k Hodonínu, ze kterého muselo odejít několik tisíc lidí.

15. července - Záplavová vlna začala po deseti dnech ztrácet na síle. Pod vodou byla stále část Uherského Hradiště.

16. července - Lidé se začali vracet do postižených oblastí a uklízeli spoušť. Vláda rozhodla o poskytnutí půjček na nové bydlení i o tom, že každý postižený okres dostane dalších deset milionů korun. Kabinet jmenoval ministra životního prostředí Jiřího Skalického vládním zmocněncem pro organizaci pomoci, likvidaci škod a obnovou postižených oblastí.

23. července - Vláda uvolnila 1,3 miliardy korun ze státního rozpočtu na opravu dopravní infrastruktury, na výpomoc energetice a obcím jako dotaci na nouzové ubytování.

24. července - Ústřední povodňová komise zrušila svůj krizový štáb. Veřejnost minutou ticha uctila památku obětí.

29. července - Na celém území Česka byl odvolán třetí povodňový stupeň; naposledy byl zrušen v Břeclavi.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ