Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že u téměř všech řízených střel v české armádě je dvojnásobně až trojnásobně překročena technická životnost. Výjimkou je moderní protiletadlový komplet RBS-70, který vojsko získalo teprve nedávno. Dnes o tom informovala mluvčí úřadu Radka Burketová.
Podle ministerstva obrany je však protiletadlovou munici možné mimo jiné díky kontrolám používat dlouhou dobu a nahradit ji bude třeba až kolem roku 2010 nebo později.
"Další prodlužování životnosti přináší bezpečnostní riziko a nezaručuje spolehlivé použití," uvedl v tiskové zprávě prezident NKÚ František Dohnal. Vojsko loni na konci listopadu oficiálně rozšířilo výzbroj o 16 nových protiletadlových zbraní švédské výroby RBS-70. Moderní přenosný systém s laserovým naváděčem slouží k ničení nízkoletících cílů. Vojsko však má stále ve výzbroji například i některé komplety sovětské výroby.
NKÚ také zjistil, že dokumenty ministerstva obrany zabývající se rozvojem armády v letech 2009 až 2014 neřeší potřeby protivzdušné ochrany. Protivzdušnou ochranu státu armáda zajišťuje z vlastního zdrojů i v rámci integrovaného systému NATO.
Podle NKÚ dlouhodobé plány ministerstva například neřeší to, že je nutné nahradit samohybný raketový komplet KUB. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu je u většiny typů protiletadlových střel technická životnost výrobcem stanovená na deset let. Za hraniční však lze považovat stáří 20 let.
"Mezi patnáctým až dvacátým rokem od data výroby dochází k zásadním změnám chemické stability tuhých pohonných hmot a výbušných elementů. V krajním případě by mohlo dojít k samovolnému výbuchu," uvedl NKÚ.
Po skončení životnosti vojsko však provádí zkoušky, které mají skutečný stav a bezpečnost zbraně. Úřad doplnil, že životnost těchto zbraní je možné prodloužit o devět až 15 let. Nejstarší série střel kompletu KUB pochází z roku 1984. Vojsko jejich životnost prodloužilo do roku 2009. Maximální perspektiva provozu je podle kontrolního úřadu do roku 2015.
Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že u protiletadlové munice je technická životnost v českém vojsku i dalších armádách opakovaně prodlužována. "Kdybychom nakupovali novou munici již nyní, mohl by NKÚ pro změnu kritizovat, že nehospodárně nakládáme s prostředky daňových poplatníků, protože ještě může používat munici starou," řekl Čírtek.
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu je také rizikové to, že byla přerušena ekologická likvidace řízených střel. "Ve skladech zůstalo 2215 řízených střel určených k likvidaci, u nichž bylo zastaveno sledování technického stavu," uvedl NKÚ. Odkládání likvidace vyvolává další výdaje na skladování a znamená bezpečnostní riziko.
Protiletadlové systémy v Česku obhospodařuje jedině raketová brigáda ve Strakonicích. Výběr moderního systému RBS-70, který má protiletadlovou ochranu Česka modernizovat začal v roce 2002. Kontrakt na dodání kompletů včetně výcviku instruktorů, simulátoru a další techniky přesáhl jednu miliardu korun. Jednalo se tak o jednu z největších armádních zakázek za posledních několik let. NKÚ upozornilo, že ministerstvo obrany neprovedlo marketingový průzkum a v roce 2004 oslovilo jediného dodavatele.
Foto: gripen.wz.cz