Nositel Nobelovy ceny míru Horta se zapletl s StB

Domácí
20. 5. 2014 10:45
José Ramos Horta.
José Ramos Horta.

Držitel Nobelovy ceny míru a někdejší prezident Východního Timoru José Ramos Horta byl evidován jako agent československé komunistické rozvědky. Státní bezpečnost (StB) ho vedla jako spolupracovníka pod krycím jménem Malvaz, komunistickému režimu v tehdejší ČSSR dodával informace proti USA. Horta však takové obvinění popírá a tvrdí, že nabídku spolupráce odmítl. Kauzu otevřely servery idnes a echo24.

První setkání tajné služby s Hortou se uskutečnilo v listopadu 1977 v New Yorku. Spolupráci s ním navázal tajemník československé mise při OSN a pracovník československé rozvědky Jan Šturma, pravým jménem Jan Fila. Tehdy devětadvacetiletý Horta byl v OSN jako vyslanec hnutí Fretilin, což bylo Národně osvobozenecké hnutí Východního Timoru. O schůzkách Fily a Horty byl od června 1978 veden spis, který má přes 1400 stran.

Hortova ochota stýkat se s československým diplomatem měla politické pozadí, píše iDnes. Hnutí Fretilin bylo podporováno z Číny a on chtěl spíše podporu tehdejšího SSSR. Cestu k němu chtěl najít přes jeho satelity. V listopadu 1979 se pak StB pokusila Hortu oficiálně získat ke spolupráci, s čímž údajně souhlasil, ale žádný dokument nepodepsal.

Podle historika Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu, jehož iDnes oslovil, není vůbec jasné, zda Horta byl aktivním spolupracovníkem. O jednoznačnou vědomou spolupráce podle něj nešlo.

Z archivního spisu například vyplývá, že Horta předal Filovi na schůzce v srpnu 1980 dva materiály týkající se přímo Československa. Šlo o zprávy mezinárodní organizace právníků o situaci v ČSSR. Byly vytvořeny v režimu důvěrné pro NATO a výbor pro lidská práva.

Kontakty s Hortou se narušily koncem roku 1981 po odjezdu Fily z USA, na styky měl navázat nový rozvědčík Miloslav Plášek s krycím jménem Opavský. Definitivně spolupráce skončila v roce 1987, kdy byl svazek Malvaz archivován.

Horta získal Nobelovu cenu za mír (1996).Podle dokumentů mezi Hortou a českým zpravodajcem uskutečnilo celkem 83 schůzek. Šestkrát dostal Horta peníze v hotovosti a dvakrát věcný dar. Horta ale tvrdí, že to není pravda. "Jediné co bylo, že když jsme se například setkávali v restauraci, tak platil pohoštění. Jednou mi dal plášť do deště, protože byla zima. To je vše. Nikdy jsem od nikoho nebral peníze," cituje Hortu idnes.

Podle serveru echo24, který čerpá z rozhovoru bývalého novináře Mladé fronty Dnes Jaroslava Kmenty, Horta potvrdil, že se s Filou vídal a vyměnili si občas nějaké politické informace. Odmítl však, že by byl agentem. O tom, že ho tak StB zanesla do svých spisů, vůbec nevěděl. Když zjistil, že od tehdejšího Československa žádnou pomoc pro osvobozenecké hnutí nedostane, odmítal se s důstojníky nadále scházet, dodává Echo24.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kandhi Barnez

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ