Nóta aktivistům nestačí, chtějí blokovat celou hranici
16.05.2007 15:26 Aktualizováno 16.05. 18:32
Pokud rakouská vláda do čtyř týdnů nepodá na Česko mezinárodněprávní žalobu kvůli jaderné elektrárně Temelín, rakouští odpůrci Temelína zablokují všech šestnáct společných hraničních přechodů s Českem. Blokády se navíc prodlouží, naposledy trvaly dvě hodiny. Zda budou i celodenní, není zatím jasné. Rakouští aktivisté to řekli ve středu na tiskové konferenci před jihočeskou elektrárnou.
"Budeme blokovat všech šestnáct přechodů tak dlouho, dokud našeho požadavku nedosáhneme," řekl za organizátory protestů Roland Egger.
Rakouský kancléř ve středu oznámil, že spolková vláda zatím na Česko žalobu nepodá. Pošle ale do Prahy diplomatickou nótu, v níž vyjádří názor, že česká strana nesplnila všechny podmínky vyplývající z dohod z Melku pro uvedení Temelína do komerčního provozu.
"Bereme to jako náš částečný úspěch, že po dvou letech od zveřejnění expertní zprávy k Melku se toho dosáhlo. Nóta měla ale být podána rozhodně dříve. V žádném případě to ale neznamená, že v našich protestech polevíme," uvedl Egger.
České ministerstvo zahraničí zopakovalo svůj postoj, že blokády neprospívají bezpečnostnímu dialogu a bránění průjezdnosti hranic porušuje jednu ze svobod EU, kterou je volný pohyb osob. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pondělí řekl své rakouské kolegyni Ursule Plassnikové, že česká trpělivost s blokádami má své meze.
MPO: Aktivisté porušují Melkskou dohodu
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský ČTK řekl, že podobné blokády hraničních přechodů porušují dohodu z Melku, která garantuje volný pohyb zboží a osob přes rakousko-české hranice. Podle článku sedm této dohody totiž Rakousko podle Bartovského souhlasilo s tím, že musí být zachován a respektován volný pohyb zboží a osob.
Podobně se vyjádřil také prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Zablokování všech hraničních přechodů označil za bezprecedentní zásah ze strany Rakouska a narušení mezistátních vztahů. "Tyto násilné akce přesahují rámec normálního chování, jde o organizovanou šikanu. Srovnatelnou protireakcí české strany by pak mohla být třeba podmínka pro překročení hranice ČR v podobě podpisu čestného prohlášení o tom, že dotyčný Rakušan nemá nic proti Temelínu," řekl ČTK.
O zhoršení pozic českých firem kvůli blokádám hraničních přechodů bude Drábek informovat Sdružení evropských komor Eurochambres. "O pomoc při řešení tohoto problému také požádám prezidenta rakouské Hospodářské komory Christopha Leitla," podotkl.
Právo vyjádřit svůj názor by nemělo zasahovat do práv osob, které daný stav nezavinily a ani s ním nemají nic společného, tedy v tomto případě projíždějících motoristů, firemních řidičů, firem přepravujících zboží a dopravců, doplnila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Blanka Růžičková. Z tohoto pohledu jde podle ní o nehorázné omezování druhých, zasahování do jejich práv. Možnost bránit se takovému omezování a škodám, které s ním mohou vzniknout, je přitom takřka nulová, dodala.
Evropa je na blokády krátká
Mluvčí Evropské komise pro otázky justice a spravedlnosti Friso Roscam Abbing ČTK řekl, že evropská legislativa nijak celý problém s blokádou hranic nepokrývá. Podle něj je zcela v pravomoci rakouské vlády, aby si zjednala "pořádek" a nebo naopak nechala blokádám volný průběh. "Nemáme k tomu v podstatě co říct," dodal.
Antiatomová sdružení tvrdí, že Česko vzájemné dohody z Melku porušilo, a chtějí proto, aby rakouská vláda ČR zažalovala. Organizátoři blokád svá tvrzení opírají o poslední posudek úřadu spolkového kancléře. Právní expertiza potvrdila, že žaloba proti České republice může být podána u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Česká strana s ní ale musí souhlasit.
"Pokud je Česká republika názoru, že splnila všechny své závazky, které vyplývají z dohody z Melku, neměl by existovat důvod, aby se nepodrobila soudnímu řízení u Mezinárodního soudního dvoru. Zdráhání České republiky podrobit se tomuto řízení by pak muselo být interpretováno jako přiznání viny," uvedli v tiskovém prohlášení odpůrci atomu. Mluvčí Temelína Václav Brom ve středu řekl, že společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, splnila všechny úkoly plynoucí z melkského procesu.
Ne všichni Rakušané blokády podporují
U jihočeské jaderné elektrárny se ve středu sešlo kolem 15 rakouských aktivistů v tradičních žlutých větrovkách. Před zeď nedalekého hřbitova položili transparenty Stop Temelin a na znamení, že své požadavky myslí vážně, vytvořili dlouhou řadu, kterou spojily plakáty se jmény jednotlivých přechodů. Mezi novináři a aktivisty se objevili ale i odpůrci blokád.
"Byl jsem a budu proti jaderné energetice, i proti Temelínu, ale blokáda hranic s tím nemá nic společného. Lidé jsou celý týden na cestách a těší se domů. Pak přijedou na hranice a musí tam stát kvůli tomu, že naše vláda a rakouská nestojí za nic," řekl ČTK devětapadesátiletý Horst Lampert z Neznašova u Českých Budějovic.
Uzavírání hranic odmítá i jihočeský hejtman Jan Zahradník. Dopisem nedávno vyzval premiéra Mirka Topolánka, aby tento způsob protestů jasně odmítl. Blokády podle něj porušují právo Evropské unie na volný pohyb osob a zboží.
Podle sdružení autodopravců Česmad Bohemia protestní akce odporují dohodám o svobodné mezinárodní výměně zboží, komplikují život řidičům, poškozují české dopravce, a tím i celou ekonomiku. Sdružení nicméně podle mluvčího Martina Felixe zatím žádné právní kroky proti rakouským aktivistům nechystá. "Velmi nám vadí, že si organizátoři protestů berou jako rukojmí nevinné řidiče, navíc v pátek, kdy se po týdnu na cestách vrací zpět k rodinám," dodal Felix.
Přehled blokád v letošním roce:
14. února - Zablokován hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště; doba trvání blokády: jedna hodina.
21. února - Zablokovány dva přechody: Wullowitz/Dolní Dvořiště a Weigetschlag/Studánky; doba blokády: jedna hodina.
14. března - Zablokovány čtyři hraniční přechody: Wullowitz/Dolní Dvořiště, Weigetschlag/Studánky, Guglwald/Přední Výtoň a Gmünd/České Velenice; doba blokády: jedna hodina.
28. března - Zablokováno pět hraničních přechodů: Wullowitz/Dolní Dvořiště (částečně), Guglwald/Přední Výtoň, Weigetschlag/Studánky, Gmünd/České Velenice a Pyhrabruck/Nové Hrady; doba blokády: jedna hodina.
11. dubna - Zablokováno sedm hraničních přechodů: Weigetschlag/Studánky (částečně), Drasenhofen/Mikulov (během hodiny dvakrát na deset minut), Wullowitz/Dolní Dvořiště, Guglwald/Přední Výtoň, Gmünd/České Velenice, Pyhrabruck/Nové Hrady, Schöneben/Zadní Zvonková; doba blokády: jedna hodina.
27. dubna - Zablokováno deset hraničních přechodů: Wullovitz/Dolní Dvořiště (dvě hodiny), Gmünd/České Velenice, Grametten/Nová Bystřice a Fratres/Slavonice (všechny na 1,5 hodiny), Schöneben/Zadní Zvonková, Guglwald/Přední Výtoň, Weigetschlag/Studánky (částečně), Rheintal/Poštorná a Schratenberg/Valtice (všechny jednu hodinu), Pyhrabruck/Nové Hrady (40 minut); doba blokády: od 40 minut do dvou hodin.
11. května - Blokády na 12 z 16 rakousko-českých hraničních přechodů trvaly dvě hodiny. Otevřené byly jen Halámky/Neunagelberg na jihu Čech a jihomoravské Hatě/Kleinhaugsdorf, Hevlín/Laa a Mikulov/Drasenhofen.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.