Lidé, kteří zahlcují soudy mnoha spory o informace, budou v některých případech hradit soudní poplatek, přestože jsou nemajetní. Vyplývá to ze staršího rozhodnutí, které Nejvyšší správní soud (NSS) zveřejnil ve poslední sbírce svých nejvýznamnějších verdiktů. Rozhodnutí dopadá na případy, kdy jeden člověk například vede s různými veřejnými institucemi množství soudních sporů o informace, které se přímo netýkají jeho života.
NSS se v informačních sporech dlouhodobě staví spíše na stranu žadatelů. Podle zveřejněného rozhodnutí je však nutné citlivě zabránit tomu, aby lidé na náklady státu zneužívali právo na informace "kverulačním" nebo "šikanózním" způsobem.
"Taková regulace se za určitých okolností může dít i cestou výjimečného odepření práva na osvobození od soudních poplatků," stojí v rozhodnutí NSS. Pro nemajetné notorické stěžovatel to znamená, že už nemusí být automaticky osvobozování od soudních poplatků v řádu tisíců korun. Soudy mohou zkoumat povahu a množství sporů, které daný žadatel vede. Zohlední zejména to, zda se spory týkají "podstatných okolností účastníkovy životní sféry".
"Osvobození od soudních poplatků nemá být institutem umožňujícím chudým osobám vést bezplatně spory podle své libosti, ale zajistit, aby jim v případech, kdy nemají dostatek prostředků, a přitom je na místě, aby soudní spor vedly - neboť jde o věc skutečně se dotýkající jejich životní sféry -, nebránil nedostatek prostředků v účinné soudní ochraně," uvedl soudce NSS Karel Šimka.
NSS konkrétně vycházel z loňského případu invalidního muže, jenž požadoval po Okresním státním zastupitelství v Českých Budějovicích poskytnutí pokynu vydaného nejvyšším státním zástupcem. Zároveň vedl s různými veřejnými institucemi množství informačních sporů. Muž má podle NSS plné právo vést takové spory a hájit v nich svá práva, ale neexistuje důvod, aby náklady pravidelně nesl stát prostřednictvím osvobozování od soudních poplatků.
Notorickým stěžovatelům přitvrdí. Soudy po nich mohou chtít poplatek
Domácí
16. 7. 2012 12:05
Notoričtí stěžovatelé budou muset platit.
Autor: ČTK Foto: archiv