Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě ministrem zemědělství někdejšího středočeského hejtmana a bývalého ministra dopravy Petra Bendla (ODS). Bendl v kabinetu premiéra Petra Nečase nahradil v úterý náhle odvolaného dosavadního ministra Ivana Fuksu, Bendlova stranického kolegu.
Prioritami nového ministra zemědělství Petra Bendla bude jednání s EU o budoucnosti zemědělské politiky a jednání s nevládními organizacemi. Chce také dokončit restituce zemědělského majetku. Při svém působení hodlá využít také zkušenosti z působení v regionální politice.
"Chci se seznámit s aktuální situací, která na ministerstvu zemědělství je, a využít svých zkušeností starosty a hejtmana a rovněž prvního místopředsedy Svazu města a obcí," uvedl Bendl, který prý chce navázat na práci svého předchůdce Ivana Fuksy.
Po jmenování prezident Bendlovi popřál úspěch, který podle něj tato vláda potřebuje. "Resort, který přebíráte, není jednoduchý, ale doufám, že budete schopen si s ním poradit," řekl Klaus.
Bendl do vlády nepřichází poprvé, funkci ministra si vyzkoušel už v roce 2009, kdy stál v čele resortu dopravy. Nový ministr zemědělství je členem ODS od roku 1992, v letech 2002 až 2010 byl místopředsedou strany. Za posledního šest a půl roku je Bendl osmým ministrem zemědělství. Nyní ho čeká uvedení do funkce na ministerstvu zemědělství, kde do úterý úřadoval jeho stranický kolega Fuksa.
Předseda vlády Nečas odvolání Fuksy z vlády v úterý navrhl v podstatě bez předchozích náznaků. Svůj krok vysvětlil dlouhodobou nespokojeností s prací svého stranického kolegy. Vyčetl mu například chyby při správě lesů a vadilo mu také, že Fuksa málo hájil ve vládě stanoviska ODS.
Veleba: Výměna ministra může oslabit pozici ČR v EU
Výměna na postu ministra zemědělství přišla podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby v nejméně vhodnou chvíli a může oslabit pozici České republiky při závěrečném vyjednávání o podobě klíčové reformy společné zemědělské politiky EU po roce 2013. Reforma přitom určí budoucí rozsah unijních dotací pro české farmáře.
"Pokud nový ministr okamžitě nenastartuje, tak to oslabí naši pozici při jednání o reformě v EU," řekl Veleba. Vedení AK se chce podle něj s Bendlem co nejdříve sejít, aby se domluvili na další komunikaci a postupu. "Pokud by se výměna ministra nepovedla a pokud by se v Bruselu polevilo, tak by to mělo vážné dopady pro české zemědělství," varoval Veleba.
Opozici se Bendl nelíbí
Nečasovo rozhodnutí udělat novým ministrem zemědělství právě Bendla už kritizovala opoziční ČSSD. Podle místopředsedy strany a jejího stínového ministra zemědělství Michala Haška totiž Bendl není pro tuto funkci dobře profesně vybaven. "A to i přesto, že je povoláním hasič a na ministerstvu rozhodně co hasit je," podotkl jihomoravský hejtman Hašek, který ale s kritikou chce počkat až poté, co Hašek zveřejní svou představu o resortních prioritách. Podle ČSSD nemá nový ministr obvyklých sto dnů hájení. Podle Haška je navíc "zejména pro zemědělství" špatné, že Nečas si skrze personální obsazení vlády řeší své vnitrostranické problémy.
Středočeskou organizaci občanských demokratů Bendl vede od listopadu 2007, 15. října však regionální ODS čeká volba nového lídra. Podle Nečasova vnitrostranického oponenta Petra Tluchoře se premiér Nečas snaží jmenováním Bendla ministrem ovlivnit vlivnou organizaci právě před volbou nového lídra.
V čele této organizace by totiž mohl Bendla nahradit právě Tluchoř, který má na své straně větší část vlivných regionálních politiků. Také Fuksa patří mezi středočeské občanské demokraty blízké Tluchořovi. Středočeská organizace přitom před nastávajícím sjezdem jako jediná otevřeně odmítla například prodloužení mandátu Nečasova vedení ODS.