Nové technologie ulehčují podvody. Peníze zpět získáte stěží

Domácí
11. 10. 2010 14:00
Moderní technologie usnadňují podvodníkům práci (ilustrační foto).
Moderní technologie usnadňují podvodníkům práci (ilustrační foto).

Pokud nezaplatíte, zablokujeme vám mobil, vyhrožovali nedávno řadě lidí podvodníci vydávající se za T-Mobile. Vyhráli jste v loterii, ale musíte nám zavolat, abyste svou výhru potvrdili - to je další z oblíbených telefonních či internetových podvodů. Není to nic nového, říkají odborníci, ovšem s rozšiřováním internetové sítě a nárůstem počtu vlastníků mobilních telefonů mají podvodníci stále snazší a snazší práci. A poškození své peníze s největší pravděpodobností již zpět nezískají.

Příkladem může být jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších internetových podvodů, pro nějž se u nás vžilo označení "nigerijské dopisy". Podvodníci se v tomto případě vydávají za potomka či přítele vysokého činovníka vlády některé africké země, který prchá před novým režimem a potřebuje pomoc s převodem vysoké částky peněz. Nebo se představí třeba jako úředník z hongkongské banky, který opět potřebuje pomoc s převodem velkého objemu financí z opuštěného konta. Tyto podvodné dopisy se dříve šířily běžnou poštou či faxem, ale obrovského boomu dosáhly až s rozšířením e-mailové komunikace.

Anketa:

Naletěli jste někdy na podvodný email či SMS?

"Nevidím v tom tedy žádný nový typ kriminality. Totéž můžete udělat na papíře, z hlediska práva se to neliší. Nové na tom je jen to, že s moderními komunikačními technologiemi je podvádění pro pachatele velmi snadné a laciné. Rozešle to z počítače masově a pachatel se obtížněji vypátrá než ten, který by na poštu podal balík dopisů," uvedl ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd Jan Bárta.

Jedním z nejnovějších podvodů za pomoci moderních technologií byla série SMS zpráv, které před nedávnem obdržela řada zákazníků T-Mobile. V podvodných textových zprávách bylo uvedeno: "Dobry den, litujeme, ale vase SIM karta bude zablokovana dne .... Pro prodlouzeni platnosti poslete sms GO ... na cislo 9030979. Vas T-mobile."

Číslo uvedené v SMS bylo placené, takže by člověk zbytečně přišel o devětasedmdesát korun. "Jde o modifikaci populárního scénáře, kdy v minulosti zákazníci dostávali výherní SMS a museli pro změnu zavolat na nějaké číslo, většinou mezinárodní nebo prémiové," poznamenala mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Šance na získání peněz zpět? Nejspíš nulová

Z pohledu právníka je věc jasná - jde o podvod, za který hrozí dva roky vězení, zákaz činnosti nebo zabavení majetku. "Protože pachatel poškozeného uvedl v omyl. Buď tím, že mu předstírá výhru, nebo tím, že mu předstírá nějaké nebezpečí odpojení telefonu a podobně," řekl Bárta.

Šance na to, že poškozený získá své peníze zpět, je velmi malá (ilustrační foto).Ovšem najít pachatele, to je jiná věc. "Vyšetřování podobné trestné činnosti má svá úskalí. V případě zasílání podvodných SMS je to například využívání SMS bran," sdělila mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká. Rozeslání podvodných textových zpráv pomocí veřejné SMS brány, což zmenšuje šance na dopadení viníka, využili i podvodníci vydávající se za T-Mobile. Mluvčí společnosti řekla, že se s tím ani na policii obracet nebude. "Kód a klíčové slovo zablokujeme a budeme požadovat po provozovateli pokutu, protože porušuje smluvní podmínky," oznámila.

Pokud podvodníkovi v podobném případě naletíte, zřejmě už svoje peníze nikdy neuvidíte. "Obrana jednotlivé oběti je obtížná, i když z hlediska práva má nepochybný nárok na to, aby mu pachatel způsobenou škodu nahradil. Pravděpodobnost usvědčení a odsouzení pachatele tu jakási je, ale pravděpodobnost získání vylákaných peněz zpět považuji za blízkou nule," míní šéf Ústavu státu a práva. "My všichni uživatelé moderních komunikačních prostředků si prostě musíme uvědomit, že takovýmto útokům jsme a budeme trvale vystaveni. Musíme si počínat s nejvyšší opatrností, a stejně se všem takovým pokusům neubráníme," zdůraznil.

U podezřelých SMS nebo e-mailů se vyplatí dávat pozor na drobnosti. Jak již bylo řečeno, mnoho takových podvodů přichází z ciziny, takže textové zprávy a maily od podfukářů často obsahují pravopisné chyby, špatnou interpunkci a další odlišnosti od běžné komunikace českých firem se zákazníky. Například podvodníci vydávající se za T-Mobile se podepsali jako "Váš T-mobile" s malým m oproti oficiálnímu názvu společnosti. Takovou botu by zřejmě největší mobilní operátor v České republice neudělal.

Ne vždy ale budou tyto rozdíly tak patrné jako v e-mailech, ve kterých se kdysi podvodníci vydávali za jednu známou českou banku a klienty banky oslovovali, nejspíš vinou strojového překladu ze svého jazyka do češtiny, slovy "Miláček zákazník". Tudíž je dobré mít se stále na pozoru.

Autor: Michal VernerFoto: Jan Schejbal, archiv

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ