Učitelé mateřských škol budou od září hodnotit své svěřence. V pravidelných zápisech zaznamenají, jaké dělají děti pokroky například v řeči, jak se pohybují či jak se výtvarně projevují. Hodnocení je součástí reformy školství. Uvedla to Česká televize.
Systém hodnocení už prověřily pilotní školky. "Hodnotíme například úroveň kresby nebo úroveň samoobslužných dovedností - tedy jestli se dítě umí samo obléci, zavázat si tkaničky, najíst se příborem," vysvětlila ředitelka pražské MŠ Na Korábě Hana Francová. Od září se novinka bude týkat všech zhruba 5000 českých mateřinek a 290 tisíc dětí, které je navštěvují. Až doposud přitom školky musely sledovat pouze to, zda schopnosti dítěte odpovídají jeho věku.
Hodnocení má pomoci tomu, aby se každé z dětí rozvíjelo individuálně a aby se mu později snáz přecházelo na základní školu. Učitelé si mají všímat toho, zda dítě v něčem nezaostává či zda naopak není v některém oboru nadané, a podle toho s ním poté pracovat. Rozvoj každého dítěte budou zaznamenávat po celou dobu jeho docházky do mateřské školky. Záznamy si budou moci kdykoliv prohlédnout rodiče dítěte.
Školky mohou k hodnocení využít metodiku Výzkumného ústavu pedagogického, záleží ale na každé škole, jaký postup zvolí.
Hodnocení je jednou ze součástí reformy školství, která má zajistit, aby se děti ve školách neučily zbytečné vědomosti, ale spíše dovednosti použitelné pro život.
Foto: archiv