Nový trik Čechů: vracejí zboží koupené na úvěr

Domácí
17. 5. 2011 18:00
Lidé začali využívat díry v zákoně, nakoupené zboží po dovolené vrací.
Lidé začali využívat díry v zákoně, nakoupené zboží po dovolené vrací.

Chcete na dva týdny zadarmo navigaci, fotoaparát nebo notebook? To není reklamní slogan, ale nový trik, na který přišli vynalézaví Češi. Našli způsob, jak bezplatně na několik dní získat spotřební zboží, které právě potřebují či chtějí. A to zcela legálně.

Umožnila jim to "díra" v novele zákona o spotřebitelském úvěru, která platí od začátku roku. Podle ní lze do dvou týdnů vrátit bez udání důvodů půjčku se splátkovou společností či bankou. Nebo také zboží pořízené na splátky. Přesně toho teď čeští zákazníci začali využívat - koupí třeba navigaci na splátky, vezmou si ji na dovolenou a po několika dnech ji pak zase vrátí.

Táhne zejména elektronika

"Tento trend začal být u zákazníků patrný zejména v případě digitálních fotoaparátů, kamer nebo třeba navigací o prázdninách. Tedy u zboží na krátkodobé využití," řekl Lidovým novinám Jan Samko, marketingový ředitel společnosti Alza.cz, jeden z největších prodejců elektroniky. 

Vrácené zboží už firma nemůže prodávat jako nové. Pokud zákazník do dvou týdnů od úvěru ustoupí a použité zboží vrátí, nezbývá obchodníkům nic jiného než toto zboží prodat se slevou.

Problém se týká především nákupu elektroniky.Podobnou zkušenost jako třeba Alza.cz mají i společnosti poskytující úvěry. "Žádosti o odstoupení od smlouvy se zvýšily. Z desetitisíců uzavřených smluv od ní odstoupilo několik stovek klientů," říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

S vracením půjček se setkává i úvěrová společnost Cetelem. "Počet zákazníků, kteří se rozhodnou zboží do 14 dnů vrátit a odstoupit tak od smlouvy o úvěru, se od začátku roku 2011 pohybuje v řádu desítek," říká mluvčí firmy Nikola Vopršalová. Podobných zkušeností se bály i velké úvěrové společnosti. Ty se na začátku roku obávaly, že si z nich zákazníci udělají půjčovny aut, a některé proto - jak v lednu předpovídaly LN - skutečně přestaly poskytovat leasingy na auta pro fyzické osoby. Klasický leasing si tak zákazník nepodnikatel nemůže sjednat například u GE Money Bank, ČSOB Leasing nebo UniCredit Leasing.

Problém se týká i leasingů

V případě leasingu existuje na rozdíl od běžných úvěrů ještě jedno nebezpečí. Auto totiž zůstává v majetku poskytovatele.

"Zákon bohužel už neupravuje, jak si jednotlivé strany vrátí svá plnění ze smlouvy, neboť nový osobní automobil již pouhou registrací, případně čtrnáctidenním užíváním, ztrácí až 25 procent své původní hodnoty," řekl Lidovým novinám Jiří Matula, předseda České leasingové a finanční asociace.

Stejný problém, který hrozil úvěrovým společnostem nabízejícím leasingy, teď ale mají i obchodníci. Na své ceně totiž ztrácí i ostatní vrácené zboží. Obchody, u kterých si zákazníci věci pouze na vyzkoušení půjčí, tak často přicházejí o zisky.

Například vrácené mobilní telefony, které zákazník použije, ztratí ze své hodnoty 15 až 20 procent. U jiného zboží, kterým jsou například notebooky, elektrospotřebiče nebo třeba také nábytek, může být tento pokles také velmi citelný.

Obchodníci tratí

Pro obchodníky je v případech vrácení zboží důležité, v jakém stavu jim ho zákazník zpátky donese. "Vrácené zboží, které je nepoškozené, prodáváme pod názvem ,rozbaleno‘. To zboží, které je viditelně použité, pak prodáváme jako bazarové," popisuje Jan Samko z Alzy.

Prodejci pak musí takto vrácené zboží prodávat jako použité.U zboží, které se prodává jako rozbalené, má zákazník slevu leckdy až 800 korun, bazarové zboží ale zlevňuje i o několik tisíc korun. Prodávat zboží s takovými slevami je pro obchodníky velmi nevýhodné a takovéto prodeje jsou velmi často ztrátové. "Na bazarovém zboží tak tratíme vždycky, na zboží, které prodáváme v sekci rozbaleno, tratíme ve většině případů," dodává Samko.

Podle odborníků navíc zákazníci zneužívají zákon o spotřebitelském úvěru ještě jedním způsobem. A to když zjistí, že jimi zakoupené zboží během několika dní zlevnilo. V takovém případě jej zákazník vrátí, aby si ho posléze koupil za výhodnější cenu.

Nejzásadnější změnou, kterou novela zákona o spotřebitelském úvěru přinesla, je právo spotřebitele odstoupit od smlouvy o spotřebitelském úvěru bez uvedení důvodů ve lhůtě 14 dnů. Cílem novely, která začala platit 1. ledna, mělo být především posílení práv spotřebitelů.

Další čtení

Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ