Lidé, kteří mají trvalé bydliště na obecních úřadech, to od příštího roku budou mít vyznačeno v občanských průkazech. Loni bylo na úřadech přihlášeno 381 tisíc občanů, podle ministerstva vnitra přitom je v Česku kolem 70 tisíc bezdomovců.
Ministerstvo chce údaji v občanském průkazu identifikovat lidi, kteří mají trvalé bydliště na adrese, kde sídlí radnice. Na občance tak bude přímo označeno, že jde o bydliště takzvané ohlašovny, což je sídlo obecního úřadu. "Dnes to nejde poznat, protože nikdo nezná 6250 adres městských a obecních úřadů," podotkla náměstkyně ministra pro veřejnou správu Jana Vildumetzová.
Podle Vildumetzové je problém v tom, že sídlo na radnicích často mívají lidé, kteří se skrývají před dluhy nebo s nimi pronajímatel nechce uzavřít nájemní smlouvu. Zaznamenala i případy, kdy na radnici "bydleli" bohatí podnikatelé. Bydliště na městských úřadech má zapsáno také kolem 20 tisíc dětí, což jejich rodiče podle náměstkyně například dělají kvůli tomu, aby získali místo ve školce či škole. "To je nepřijatelné. Na ohlašovnách by měli být přihlášeni jen lidé, kteří nemají kde bydlet, aby s takovými občany mohly pracovat další instituce, sociální pracovnice a tak dále," uvedla Vildumetzová.
Loni podle náměstkyně na radnicích přibylo meziročně šest tisíc obyvatel, v předchozích letech to bylo i 40 tisíc. Se změnou počítá novela zákona o evidenci obyvatel, kterou bude projednávat legislativní rada vlády. Pak by se měla dostat na program vlády a ke schválení do parlamentu. Novela má také zrušit přechodné ustanovení, podle něhož by od příštího roku trvalý pobyt nebyl povinným údajem na občanském průkazu.
Naposledy začal platit nový zákon týkající se evidence obyvatel v letošním roce. Dostalo se do něj ustanovení, díky němuž se může použít fikce doručení. Znamená to, že je nějaké psaní považované za doručené, přestože si jej nikdo nevyzvedl.
Nový údaj na občance: poznají se lidé s bydlištěm na radnici
Domácí
21. 6. 2016 10:50Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Štěrba Martin