Curych vede
Nový žebříček "Města bez sazí". Praha je na konci
01.04.2015 17:00 Původní zpráva
Hlavní město Praha bylo poprvé zařazeno do žebříčku evropských měst, které hodnotí jejich úsilí o zlepšování ovzduší. A v letošním ročníku nedopadlo nejlépe. Z 23 metropolí skončila Praha na 15. až 17. místě. Zvítězil Curych.
Žebříček "Města bez sazí" připravila známá německá ekologická organizace BUND ve spolupráci s dalšími organizacemi. " Cílem této aktivity bylo zhodnotit, jak různá evropská města přistupují k problému znečištění ovzduší," uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví, který se této problematice dlouhodobě věnuje.
Připomněl, že podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí zhruba třetina lidí musí v aglomeracích dýchat vzduch, který je znečištěný více než dovolují evropské limity. "Ovšem až více než 90 procent obyvatel těchto oblastí dýchá vzduch znečištěný více, než doporučuje Světová zdravotnická organizace," dodal Šuta.
Organizátoři "Města bez sazí" hodnotili metropole podle devíti kritérií, přičemž velkou roli hraje organizace dopravy včetně mýta, nízkoemisních zón nebo parkování. Hodnocení se soustředilo na opatření, která byla zavedená v posledních pěti letech nebo byla zahrnuta do plánů pro zlepšování kvality ovzduší a jsou nyní zaváděna.
První byl Curych, po něm následuje Kodaň, Vídeň a Stockholm. Švýcarské město podle Šuty vyhrálo díky své komplexní politice snižování emisí a podpoře čistějších forem dopravy. Curychu (a také Kodani) rovněž pomohlo celkové snížení počtu aut a omezení nejvíce znečištěných osobních vozidel, ale také kamionů a stavebních strojů. Důležitou roli hrála i podpora MHD, městské cyklistiky nebo podmínek pro pěší.
"Praha byla hodnocena ve většině kritérií průměrně," konstatoval Šuta. Velmi dobré známky dostalo české hlavní město za MHD, naopak špatné hodnocení si vysloužilo za to, že zatím nemá žádné opatření na snižování emisí ze stavebních strojů. "Hodnocení Prahy také zvýšilo slibované zavedení nízkoemisní zóny a opatření pro podporu pěších a cyklistů," řekl Šuta, podle něhož bude zajímavé sledovat, jestli si příští rok Praha v žebříčku polepší, nebo se naopak ještě více propadne.
"Města mohou udělat mnoho pro zlepšení kvality ovzduší, ale jsou také vystavena určité míře znečištění, která ovlivnit nemohou. To zahrnuje znečištění, které pochází z oblastí mimo měst, jako jsou emise ze zemědělství nebo z průmyslu, uvedla Louise Duprezová z evropské platformy neziskových organizací European Environmental Bureau, podle níž by Brusel mohl být v opatřeních na snižování znečištění v evropských městech ambicióznější.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.