NP Šumava dostane od Chalupy méně peněz, proto propouští

Domácí
15. 10. 2012 10:32
Národní park Šumava.
Národní park Šumava.

Šumavský národní park obdrží od ministerstva životního řízeného Tomášem Chalupou (ODS) prostředí na činnost v příštím roce 101 milionů korun. Je to o 11 milionů korun méně než dostal letos. Vedení parku proto dalo výpověď 30 zaměstnancům. Celkové náklady NP Šumava v letošním roce dosáhnou 330 milionů korun, což je o 244 milionů meziročně méně. Výsledky hospodaření ovlivnil fakt, že se těžilo mnohem méně kůrovcového dřeva.

Propuštěním 30 lidí NP Šumava ušetří v příštím roce na mzdách zhruba 11 milionů korun. "Je mi to velice líto, s některými zaměstnanci jsem se osobně dlouhá léta znal, přesto vnímám, že i taková může být práce manažera. Je jisté, že organizace musí zeštíhlet, zejména tam, kde pracovníci nebyli zcela vytíženi. Proto jsme kumulovali funkce a hleděli na činnosti, které musíme provozovat ze zákona," uvedl ředitel parku Jiří Mánek. Počet zaměstnanců klesne ze 300 na 270.

Národní park Šumava.Dalším úsporným krokem má být prodej asi 25 procent z 89 služebních aut. Do zbylých vozů vedení instaluje zařízení GPS, které bude přesně monitorovat jejich pohyb. "Již dlouhou dobu pozoruji nehospodárné využívání služebních aut. Zaznamenal jsem i neuvěřitelné případy, kdy jsem zjistil zneužívání služebního auta k dalekým jízdám za soukromým účelem. Někteří zaměstnanci byli velmi vynalézaví a zneužívali každou skulinu ve vnitřních směrnicích," řekl Mánek.

Park očekává, že pokles příjmů bude pokračovat i v roce 2013. Bilanci hospodaření zásadním způsobem ovlivňuje těžba dřeva. A na Šumavě se v posledních letech v drtivé většině kácejí hlavně kůrovcem zasažené stromy. Vzhledem k tomu, že lýkožrout napadl méně smrků, výrazně klesá i těžba. Zatímco loni park vytěžil 285.198 metru krychlových dřevin, letos je to 120 tisíc. Pro příští rok park počítá s pokácením přibližně stejného objemu stromů. "Když se v minulosti pohybovala těžba dřeva v těchto číslech, byl příspěvek na činnost od ministerstva životního prostředí více než dvojnásobný," uvedl Mánek.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ