Nymburk tíží <span>srdeční záležitost</span> za desítky milionů

Domácí
4. 12. 2007 08:02
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoMěsto Nymburk si koupilo při jarní privatizaci za 87 milionů korun nemocnici. Zařízení však stále nemá stabilního provozovatele a město jej musí sytit dalšími desítkami milionů korun. Jde o privatizaci se špatným koncem?

V Nymburce žije necelých 15 tisíc lidí. Město potřebuje nový akvapark, generálku chodníků a komunikací nebo opravu místního Národního domu. Na tyhle investice si ale jeho obyvatelé budou muset počkat, protože přes sto milionů - tedy v přepočtu několik tisíc na obyvatele - spolkne nemocnice.

Privatizace se špatným koncem

Nymburská radnice se rozhodla privatizovat nemocnici především z obavy, že zdravotnická zařízení v okolí (do 30 kilometrů jsou Kolín, Městec Králové i Mladá Boleslav) budou usilovat o její zavření. Do březnové soutěže šlo město, ovládané koalicí ODS a ČSSD, s nabídkou 87 milionů na koupi a 20 milionů na investici do provozu - a zvítězilo. „Šlo podle mého názoru o nešťastný tah, který stál město nemalé peníze," komentuje tuto akci s odstupem opoziční zastupitel za Volbu pro Nymburk Aleš Omáčka. „Je to do jisté míry srdeční záležitost," odmítá čistě racionální úvahy místostarosta Nymburka Miloš Petera (ČSSD).

V Mělníku krize zažehnána
Nepovedenou privatizaci má za sebou i mělnická nemocnice. Tu měla získat společnost MEDA za víc než 100 milionů korun, peníze ale nikdy nezaplatila a pacienti zůstali několik měsíců v nejistotě. Na druhý pokus už privatizace uspěla, Mělnická zdravotní, a. s., (za níž stojí společnost Medistyl-Pharma) za nemocnici zaplatila 81 milionů korun a přislíbila další investice ve výši 120 milionů.
O prázdninách radnice vyhlásila výběrové řízení na firmu, která nemocnici bude provozovat a zároveň postupně poplatí dluhy. O kontrakt měla zájem jen firma Aazar - společnost s ručením omezeným s dvousettisícovým vkladem, kterou vlastní lékař této nemocnice Syavash Amiramini. Tato firma nemocnici v září převzala i s mnohamilionovými závazky, ačkoli neměla uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Už v říjnu ale oznámila, že smlouvu městu vypoví. Od září totiž VZP snížila platby nemocnici téměř o milion korun měsíčně. „Jedná se o vratky záloh, které způsobilo vedení nemocnice v letech 2004 a 2005," vysvětluje Petera.

Zástupci firmy Aazar dříve médiím řekli (na otázky zaslané redakcí TÝDEN.CZ odmítli odpovědět), že o snížení záloh nevěděli a že s omezenějšími prostředky provoz nemocnice nezvládnou. Město ale tvrdí, že na tento problém upozorňovalo, potvrzuje to i bývalý ředitel nemocnice Radek Chmelík. „Firma Aazar měla k dispozici všechny informace, zřejmě ale neuměla vyhodnotit, co to pro ni znamená," domnívá se.

Miloš PeteraBez peněz i bez péče?

Zachování nemocnice voličům v komunálních volbách slibovaly všechny strany, i proto ji město koupilo. Zatím ale vývoj svědčí spíše pro její úpadek, protože protahované provizorium odrazuje zaměstnance. „Mám informace o tom, že se personálně rozpadlo oddělení ARO, bez kterého nemocnice nemůže fungovat, nedostatek lidí je i na gynekologii a chirurgickém oddělení," varuje Chmelík.

Někteří nymburští zastupitelé volají po tom, aby nemocnici převzalo město a provozovalo ji samo, tento postup však má několik úskalí. Jednak by město muselo získat registraci pro provozování zdravotnického zařízení, kterou nyní nemá a jejíž získání trvá několik měsíců. Za druhé hrozí, že by se věřitelé nemocnice začali domáhat proplacení dluhů přímo na radnici.

Kolik stojí nemocnice
kupní cena Nemocnice Nymburk87 mil. Kč

slíbené investice

20 mil. Kč
další závazky k 1. 9. 200760 mil. Kč
měsíční nárůst závazků3 - 3,5 mil. Kč
Vedení města prosazuje pronájem nemocnice s tím, že nájemce převezme nejméně dvě třetiny dluhu (viz box Kolik stojí nemocnice). To ale není příliš reálné. „Neumím si představit, že by někdo měl o nemocnici za této situace zájem," říká Chmelík, nyní ředitel nemocnice v Kutné Hoře. Navíc i tato varianta by znamenala, že se náklady města zvýší o dvacet až třicet milionů korun. Před tím varuje zastupitelka za KSČM Jarmila Šmídová. „Jakékoliv další dluhy by znemožnily městu veškeré investice," upozorňuje.

Mohlo by se ale také stát, že někdo z věřitelů nechá na provozovatele nemocnice vyhlásit konkurz, protože dluží desítky milionů korun dodavatelům. V každém případě ale město musí počítat s tím, že je nemocnice přijde dráž, než očekávalo: pokud bude fungovat, musí se umořovat dluhy. Pokud by se provoz nemocnice zastavil, bude muset zaplatit kraji desetimilionovou pokutu, a možná i vrátit státu asi 140 milionů korun, kterými přispěl na vybavení nemocnice.

Alespoň na jedné dobré zprávě pro obyvatele Nymburka se shodli všichni od obce po zdravotní pojišťovnu: každý z nich má zájem na tom, aby nemocnice v Nymburce byla zachována.

Foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ