O Krejčířově vazbě rozhodne soud až příští týden
17.05.2007 18:00
Soud v Johannesburgu dnes definitivně nerozhodl, zda podnikatel Radovan Krejčíř počká na verdikt o vydání do ČR ve vazbě v policejní stanici Kempton park, nebo na svobodě po složení kauce. Potvrdila to mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Jednání bude pokračovat příští čtvrtek nebo možná dříve. Krejčířův jihoafrický advokát Hugo Van Der Westhuizen neočekává, že by soudce rozhodl dříve než ve čtvrtek 24. května.
Van Der Westhuizen dále řekl, že při čtvrtečním stání obě strany ukončily svou argumentaci a nyní je už jen na soudci, aby rozhodl. Stání se podle něj týkalo výlučně toho, zda bylo Krejčířovo zadržení vůbec legální. Jednání o možném propuštění na kauci tedy ještě vůbec nezačalo. Pokud by příští čtvrtek soudce rozhodl, že zadržení legální nebylo, odejde Krejčíř od soudu jako svobodný člověk. Pokud by soudce rozhodl opačně, začne podle Van Der Westhuizena teprve jednání o kauci. O tom, kdy začne vlastní řízení o extradici, není podle advokáta zatím nic známo.
Jednání se účastnila česká delegace, její přítomnost si vyžádala jihoafrická strana. Krejčíř uprchl z Česka na Seychely a jihoafrická policie ho v dubnu na žádost české strany zadržela na letišti v Johannesburgu.
Krejčířův advokát Tomáš Sokol řekl, že spornou se stala především otázka, zda byl Krejčíř vůbec legálně zadržen a následně umístěn do vazby. Jednání podle něj chvílemi připomínalo spíš učenou rozpravu a bylo korektní. Upřesnil, že jde o velmi specifické jihoafrické zákony, které řeší tamní obhájci. Krejčíř také zatím zůstane v policejní věznici v budově, kde se konal soud.
Krejčíře zastupují čtyři jihoafričtí právníci a přítomni jsou i dva čeští advokáti. Česká delegace se podle Novy nedostala u soudu ke slovu. Podle českého ministerstva spravedlnosti však její členové již ve středu jednali s tamními úřady. "Účelem schůzky bylo vyjasnění některých otázek vyplývajících z rozdílností právních řádů České republiky a Jihoafrické republiky. Vzhledem k tomu, že řízení je na samém počátku, nelze poskytnout bližší informace," sdělila Kuncová.
Podle televize Nova tvoří delegaci například ministerští úředníci Miroslav Kubíček a Nicol Petrikovitsová, žalobci Petra Pavlánová a Vladimír Trýzna, kteří mají vyšetřování složitých Krejčířových kauz na starosti, nebo policisté Jiří Novák a Milan Řečínský.
Kuncová doplnila, že ministerstvo již připravilo žádost o vydání Krejčíře do ČR. Delegace na místě ještě konzultuje případné další požadavky JAR.
Reportér televize Nova Jiří Hynek informoval, že do Johannesburgu přijela také Krejčířova matka a jeho syn Denis, který žil doposud s rodiči na Seychelských ostrovech. Manželka Kateřina Krejčířová se k soudu dnes nedostavila, údajně patrně z obavy, že by mohla být rovněž zatčena. Krejčíř prý nešetří optimismem a věří, že bude propuštěn.
Jihoafrická policie Krejčíře zatkla minulý měsíc na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Český uprchlík, který do té doby pobýval s rodinou na Seychelských ostrovech, přicestoval do JAR pod jménem Egbert Jules Savy z Madagaskaru. K jeho zadržení prý přispěly informace české civilní rozvědky a na akci údajně spolupracovalo více než pět tajných služeb různých států.
Kolik nás stál Krejčířův útěk? Možná až 15 milionů
Útěk Radovana Krejčíře na Seychely a později do Jihoafrické republiky přišel státní pokladnu možná už na deset až patnáct milionů korun. Píše to čtvrteční Mladá fronta Dnes (MfD). K celkové sumě list dospěl na základě odhadu odborníků z úřadů, které se už za téměř dva roky angažovaly v akci na dopadení uprchlého podnikatele.
Oficiálně prý zatím nikdo náklady nevede. "Minimální odhad, který by se týkal jen rozvědky, se pohybuje kolem deseti milionů korun," řekl MfD jeden ze zpravodajských důstojníků, který má s podobnými akcemi zkušenosti. Rozvědka se Krejčířovi věnuje už od podzimu 2005, kdy ji o to oficiálně požádala vláda. K tomu je třeba podle listu připočíst náklady policie, ministerstva spravedlnosti a diplomacie.
Policisté tvrdí, že se to vyplatí. Krejčíř podle nich připravil stát na daních o půl miliardy. Už jen za to by prý měl pykat.
Česká justice nyní usiluje o to, aby JAR Krejčíře vydala ke stíhání do České republiky. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nicméně připouští, že může trvat měsíce a možná dokonce roky, než se Krejčíř opět v Česku objeví. Situaci může zkomplikovat i to, že Krejčíř podle České televize požádal v JAR o politický azyl.
Česká policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se údajně pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek. Stíhá ho i kvůli údajné přípravě vraždy celníka a další trestné činnosti.
Krejčíř, který má seychelské občanství. Předloni zmizel policistům při domovní prohlídce v černošické vile své manželky. Soud na něj pak vydal mezinárodní zatykač. Jeho manželka Kateřina, která je v Česku stíhána za podílnictví, potom i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.