Pojišťovny tvrdí, že kvůli střídání letního a zimního času je více střetů aut se zvěří. Někteří politici zase, že se zbytečně připravujeme o hodinu života. V květnu se změny času proberou i v Senátu. Veřejné slyšení inicioval lidovecký senátor Petr Šilar, který proti změně letního času dlouhodobě bojuje.
"Postrádám tak jakýkoliv racionální důvod k tomu, proč se poslední neděli v březnu máme pravidelně připravit o hodinu života. Podle mě je to přežitek, který již do naší doby zkrátka nepatří," říká senátor z východních Čech Šilar.
Na veřejné senátní slyšení téma změny času přilákalo i uznávané kapacity. Promluvit by měla například česká fyzioložka a biochemička Helena Illnerová nebo Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd ČR.
Debatovat se bude nejen o možných škodách, které posun času způsobuje v biorytmu člověka, ale také o přetáčení hodinek v dějinné perspektivě. Vystoupit by měla také europoslankyně a lékařka Zuzana Roithová (KDU-ČSL). "Většině lidí, které znám, je přechod na letní čas nepříjemný. Žádných energetických úspor už dnes díky posunu času nedosáhneme, naopak způsobujeme energetikům ještě problémy," hájí svůj postoj Šilar.
Změna letního času ovšem může člověku přinést kromě vykolejení biorytmu mnohem vážnější potíže. Podle pojišťovny Generali se totiž o desítky procent zvýší pravděpodobnost, že lidem před auto vběhne zmatená srna. Na své obvyklé ranní trase totiž motoristu tak brzo nečekala. "Zvěř samozřejmě změnu času neregistruje. Za pastvou chodí ve stále stejnou dobu. Díky časovému posunu je ale na silnicích o hodinu dříve než obvykle silnější provoz. V místech, kde lesní zvěř přechází vozovku při hledání potravy, tím pádem narůstá riziko střetu," vysvětloval mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.
Srnka si zkrátka říká - je teprve půl páté, to na silnicích ještě nikdo nebude. Jenže ono je už kvůli přechodu na letní čas půl šesté a po silnici najednou míří řada lidí do práce. Nebylo by radno brát podobná varování na lehkou váhu. Podle policejních statistik z loňska skutečně srážek se zvěří v dubnu, po změně času, výrazně přibylo. Počet těchto nehod se oproti březnu zvýšil skoro o třetinu. Otázka je, jak velkou roli v tom hraje samotný letní čas. Celkem loni policie zaznamenala 3219 střetů motoristů se zvěří. Podle pojišťovny Generali byla loni každá dvacátá pojistná událost na motorovém vozidle způsobena právě srážkou se zvířetem.