O osudu opuštěných dětí rozhodnou ve sněmovně odpadlíci

Domácí
23. 10. 2012 06:20
Náhradní rodina, nebo ústav? O osudu opuštěných dětí budou znovu jednat poslanci (ilustrační foto).
Náhradní rodina, nebo ústav? O osudu opuštěných dětí budou znovu jednat poslanci (ilustrační foto).

Náhradní rodina, nebo ústav? O osudu opuštěných dětí budou znovu jednat poslanci. Pokud chtějí podpořit pěstouny, musejí přehlasovat veto prezidenta.

Manželé Alžběta a Vratislav Hláskovi z Prahy se vedle dvou vlastních dětí starají už o osmé opuštěné miminko v řadě. Dnes pětiměsíčního chlapečka si vzali rovnou z porodnice. A až se pro něj najde vhodná rodina, pošlou ho dál do života. Patří totiž mezi přechodné pěstouny.

"Po našich zkušenostech víme, že ústav děti zatíží. Protože v raném věku se děti učí tvořit vazbu," říká Alžběta Hlásková, která s manželem patří mezi průkopníky přechodné pěstounské péče u nás.

Ilustrační foto.Víc dětí v náhradních rodinách a méně v ústavech nyní požaduje i vládní koalice. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí ale vetoval prezident Václav Klaus. A hledání potřebných 101 hlasů, které jsou nutné pro jeho definitivní schválení, nebude pro koalici snadné.

"Pokud nebudou jasné argumenty ze strany předkladatelů, že pan prezident se ve svém úsudku zmýlil a veto bylo víceméně neoprávněné, nebo že nedošlo k určitým změnám v mezidobí a vypořádání jeho připomínek, nebudu hlasovat proti prezidentu republiky," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec ODS Boris Šťastný s tím, že proti Klausovi nikdy nehlasoval.

Doktor pomůže

Novelu by místo něj mohla podpořit část sociálních demokratů, kteří už pro ni v minulosti hlasovali. Tentokrát prý však budou jednotně proti. "Koalici nepomůžeme. Zákon nedává jasné záruky, že si lidé nebudou brát domů děti pouze z důvodu výdělku," tvrdí předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. A jednotně proti zákonu hodlají být i komunisti a Věci veřejné.

Milan Šťovíček, poslanec za Věci veřejné.Vládní koalice, která má ve sněmovně jen stovku vlastních poslanců, se tak bude muset spolehnout na takzvané odpadlíky. A protože se k zákonu nehlásí Šťastný, bude muset na svoji stranu získat rovnou dva.

"Budu opakovaně hlasovat pro," slibuje poslanec Michal Doktor (Jihočeši.cz). Pavel Bém, který od jara figuruje ve sněmovně jako nezařazený poslanec, však na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ nereagoval - stejně jako véčkař Milan Šťovíček. Oba v minulosti normu podpořili, i když Šťovíček se kvůli hlasování s vládní koalicí dostal do ostrého sporu s vedením VV.

Poslání, nebo byznys

Klaus zákon vetoval, protože podle něj panuje obava, že Česko nebude mít ani pěstouny, ani ústavy a děti budou končit na ulici. "Z profesionálního prostředí dětských ústavů budeme vytlačovat děti do opatrování lidem, kteří se jako pěstouni zaregistrují z čistě zištných důvodů," prohlásil prezident.

Marie Vodičková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.A řadu nedostatků na nové normě vidí i odborníci. "Především by se mělo zajistit, aby vlastní rodiče, kteří jsou schopni se o děti postarat, měli kde se o ně starat, nebyli s nimi na ulici nebo někde pod mostem," tvrdí předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, podle níž nový zákon rozhodně nezajistí slibovaných víc dětí doma a méně v ústavech.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale výtky odmítá. "Argument, že je nedostatek pěstounů, a proto nebudeme dělat nic, to je, myslím si, zcela mylná představa. Musíme vytvořit podmínky, aby pěstounů bylo více, a k tomu ten zákon směřuje," komentuje za resort prezidentovo tvrzení Miloslav Macela. A za pěstouny se přidává Vratislav Hlásek: "Tato novela se poprvé snaží akcentovat to, co děti opravdu potřebují, a to vyrůstat v rodinném prostředí."

V ústavech místo doma v současné době vyrůstá 11 tisíc chlapců a dívek. Přehlasovat veto a změnit to mohou poslanci už na říjnové schůzi sněmovny. Do lavic zasednou v úterý 23. října.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ