Prezident Václav Klaus po setkání s lídry USA a Ruska Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem považuje novou rusko-americkou smlouvu za významnější krok k jadernému odzbrojení, než původně očekával. Také český premiér Jan Fischer míní, že smlouva má velký význam pro soužití obou supervelmocí i pro svět.
Prezident připomněl svůj článek, v němž nechtěl dnes podepsaný dokument označovat za "odzbrojovací revoluci". Při psaní se mu tento výrok zdál "vtipný", ale dnes by si jej prý odpustil. "Myslím, že je to větší smlouva, než jsme si do jisté míry mysleli," zdůraznil český prezident.
Podpis dohody byl podle Klause "věcí mimořádnou a věcí mimořádně úspěšnou", ke které i ČR dala svůj "malý příspěvek". Oba prezidenti podle něj velmi ocenili pražskou atmosféru. "Určitě to přispělo k dalšímu posílení našich vzájemných vztahů," poznamenal.
Text přípitku prezidenta Klause na slavnostním obědě čtěte ZDE
Také podle Fischera je důležitý fakt, že prezidenti Medveděv a Obama si vybrali k ceremoniálu právě české hlavní město. Fischer to řekl novinářům ve Španělském sále Pražského hradu, kde prezidenti dokument podepsali.
"Jakkoliv se analytické komentáře rozcházejí a vždy to někdo považuje za nedostatečné, někdo za odklízení starých zbraní. Takový názor nesdílím," poznamenal premiér. Fakt, že podpis se odehrál v Praze podle něj nic nemění na příslušnosti České republiky k Severoatlantické alianci. Někteří kritici v minulých dnech poukazovali na fakt, že podobné smlouvy se zpravidla podepisovaly v neutrálních státech.
ČTETE TAKÉ: Když se prezidenti zapovídají, je těžké je přerušit
"To, že se oba rozhodli setkání a podpis uskutečnit v Praze, je výborné a také to o něčem svědčí," dodal Fischer. Také Klaus, který byl hostitelem summitu, nedávno setkání označil za poctu pro Českou republiku.
Obamovu iniciativu směřující ke světu bez jaderných zbraní musí podle Fischera prověřit čas. "Expektace se mohou či nemusí vyplnit. Je to z americké strany výrazný krok a uvidíme také dál, jak ho bude vnímat celá planeta," dodal premiér.
Podpisu byl přítomen i volební lídr ODS a místopředseda strany Petr Nečas. "Logika je podle mého názoru v tom, že prezident Obama v Praze před rokem vyhlásil protijadernou iniciativu, tak zřejmě chce v této logice uzavřít tuto smlouvu tady v Praze," podotkl Nečas. Praha se podle něj zviditelní jen na pár hodin. "Že by to mělo nějaký trvalejší charakter, to myslím, že ne," dodal lídr ODS. Připomněl, že i po dnes dohodnutém snížení jaderných arzenálů mají obě velmoci kapacitu několikanásobně zlikvidovat život na planetě. "Ale obecně je pozitivní zpráva, že je kusů (jaderných zbraní) mé ně," podotkl Nečas.
Ratifikace ještě letos |
Barack Obama i Dmitrij Medveděv jsou připraveni spolupracovat se zákonodárnými orgány svých zemí na tom, aby nová smlouva START byla ratifikována už letos. Prezidenti Spojených států a Ruska to řekli na společné tiskové konferenci poté, co dnes v Praze podepsali dvoustrannou smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Šéf Bílého domu označil dokument za důležitý krok směrem k tomu, aby v budoucnu mohl existovat svět bez jaderných zbraní. Medveděv označil podpis smlouvy omezující počet jaderných hlavic i jejich nosičů za historický. |
I při nákladech, které jen policie na svá opatření odhaduje na 50 milionů korun, je dnešní pražský podpis podle Paroubka pro Českou republiku a její hlavní město reklamou zdarma.
Foto: Lucie Pařízková