Svaz měst a obcí chce řešit předluženost českých rodin. Na pondělním jednání s vládou proto jeho zástupci navrhli několik opatření. Jedním z nich má být regulace reklamy v médiích pro oblast půjček a úvěrů.
Starostové doufají, že i díky snížení reklamy úvěrových firem ubude sociálně vyloučených obyvatel. Města dále požadují, aby se vláda zasadila o zavedení dluhového poradenství a umožnila poskytování dostupného sociálního úvěru, který by byl nízce úročený.
"Sociální úvěr by se poskytoval na základě posouzení konkrétní situace dlužníka. Osobě by měla plynout povinnost vést rodinný rozpočet," stojí v požadavcích Svazu, které má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Podle starostů se mnoho nebankovních institucí orientuje právě na domácnosti, které se vinou předlužení dostávají do koloběhu splátek a úvěrů. Starosta Litvínova Daniel Volák však s požadavky Svazu tak úplně nesouhlasí a v reklamě na úvěrové firmy problém nevidí.
"Reklama je jen vedlejší efekt, příčina je jinde," říká. Řešení nevidí ani v zavádění dalšího sociálního úvěru. "Tady říkám ne. Dneska už se dávají dávky na kde co, nezaváděl bych další. Jen by narůstala agenda," míní Volák, který jako starosta Litvínova řeší i problémové sídliště Janov. Naopak finanční a dluhové poradenství podporuje s tím, že v Litvínově už taková služba funguje.
ČTĚTE TAKÉ: Drsný Litvínov. Úředníci vyfasovali pepřové spreje
Memorandum o krizi
Mezi dvanácti body, které ministrům předložil Svaz měst a obcí, jsou i požadavky týkající se hospodářské krize. Starostové požadují, aby vláda rozšířila Národní ekonomickou radu o jejich zástupce a podepsala se Svazem dvouleté memorandum o spolupráci. Městům jde o to, že řada opatření přijatých kabinetem má na jejich rozpočty velký dopad a přitom s nimi nikdo tato řešení předem neprojednává.
Další z bodů, které dostali ministři na stůl, se týká církevních restitucí. Svaz žádá, aby se urychlilo projednávání zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, protože jeho zamítnutí Poslaneckou sněmovnou komplikuje - a v mnoha případech znemožňuje - nakládání s obecním majetkem. Jde o celkem dvě stě obcí, které kvůli blokacím na církevní nemovitosti, půdu nebo lesy nemohou hospodařit.
Foto: Lucie Pařízková