Zastupitelstva osmi obcí z Příbramska, která vyhlásila místní referendum kvůli plánovanému umístění americké radarové základny v nedalekém vojenském újezdu Brdy, musí změnit znění otázky, na niž mají obyvatelé odpovědět. Doporučilo jim to ministerstvo vnitra, řekl v pátek ČTK starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek a mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.
Původní text otázky zněl: "Souhlasíte s tím, aby na území Vojenského újezdu Brdy byla umístěna vojenská radarová základna?". Podle Vorlíčka ale v místním referendu mohou lidé hlasovat jen o záležitostech samosprávy. "Obec určitě nemá v kompetenci rozhodovat o tom, jestli někde bude nebo nebude radarová základna," řekl ČTK.
Lidové hlasování by se mělo uskutečnit v obcích Věšín, Vševily, Bezděkov pod Třemšínem, Vranovice, Sedlice, Hvožďany, Volenice a Rožmitál pod Třemšínem 9. června, ve Hvožďanech o týden dříve. Vondrášek věří, že se do té doby zastupitelé všech obcí sejdou a nový text otázky referenda schválí.
Ministerstvo vnitra podle Vorlíčka nemůže otázku navrženou pro plebiscit zamítnout, může ji ale obcím doporučit nebo ji s nimi konzultovat. "Místní referendum je o místních záležitostech, na které mají orgány obce vliv," připomněl mluvčí. Radarová stanice je podle něj záležitostí mezinárodní politiky, obce ale mohou deklarovat svůj nesouhlas s jejím vybudováním.
Do podobné situace se dostala i obec Trokavec, kde se referendum uskutečnilo už v březnu. I tam muselo zastupitelstvo znění otázky změnit. Podle Vondráška proto budou obyvatelé z Příbramska odpovídat na podobnou otázku jako v Trokavci: "Souhlasíte s tím, aby obecní zastupitelstvo podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území Vojenského újezdu Brdy?".
Lidé se bojí o zdraví
Referenda schválily samosprávy obcí ležících na okraji Vojenského prostoru Brdy kvůli tomu, že se údajně většina obyvatel obává negativních dopadů radaru na zdraví lidí. Výstavbu americké základny odmítla prostřednictvím lidového hlasování kromě Trokavce také většina obyvatel Vísky na Rokycansku. Hlasovat se bude ještě v Zaječově na Berounsku a v obcích Těně a Hůrky na Rokycansku.
Zda protiraketový radar v Česku skutečně bude, bude záležet na vyjednávání mezi Prahou a Washingtonem, které začalo ve čtvrtek. Rozhovory potrvají několik měsíců, v příštím roce by Američané chtěli slyšet, zda mohou s českým územím počítat. Druhá část protiraketového systému má být v Polsku, kde chtějí Spojené státy umístit desítku střel.
Česká politická scéna není v názoru na základnu jednotná. Hlavní vládní strana ODS radar jednoznačně chce, s výhradami se k americkému záměru staví další dvě vládní strany - lidovci a zelení. Opoziční ČSSD by chtěla, aby byl začleněn do systému NATO. Komunisté základnu odmítají. Záměr vybudovat ve střední Evropě americké vojenské zařízení vyvolává nejrůznější reakce i po světě. Kritické hlasy se ozývají především z Ruska.
Foto: archiv