Vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní obcí, kterou předložilo ministerstvo financí. Oproti původnímu návrhu, který měl obcím zvýšit příjmy o 2,5 miliardy korun, vláda rozhodla zvýšit daňové příjmy obcí o 4,6 miliardy korun. Ostatní kritéria zůstala podle ministra financí Kalouska zachována. Podle něj si až na výjimky polepší všechna města, nejvíce pak nejmenší obce do sta obyvatel.
Městům a obcím se novým návrhem zvýší jejich podíl na sdílených daních z 20,59 procenta na 21,4 procenta. Původní předloha lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska měla přinést více peněz především nejmenším obcím do tří set obyvatel a zvýšit podíl obcí na daních na 21,04 procenta. Podle návrhu však mělo 146 obcí z celkových 6244 na změně prodělat přibližně 832,5 milionu korun. Výkonná rada ODS návrh kritizovala a označila za jednostranný, který málo zohledňoval místo vzniku daní.
Nyní podle ministra dojde k navýšení příjmů všech obcí, s výjimkou města Olomouc a dalších 20 obcí. "Pokládám to za velmi dobrý kompromis, ve všech kategoriích dochází k posílení. Odstraněna je hlavní výhrada ODS a tento návrh byl po diskusi schválen jednomyslně," uvedl Kalousek. K největšímu nárůstu příjmů obcí podle ministra dochází u nejmenších obcí do sta obyvatel.
Své žaloby u Evropského soudu stáhnou obce Suchá Loz a Vysoké Pole. Obě malá města podala stížnost kvůli tomu, že stát menším sídlům dává až 6,5krát méně peněz na občana, než kolik získají na obyvatele největšího města. Zastupitelstva obou vesnic schválila zhruba před dvěma týdny stáhnutí žaloby s tím, že navrhovaná novela částečně řeší daňovou diskriminaci menších obcí. Ministr financí Miroslav Kalousek jim navíc přislíbil spoluúčast na vytváření zcela nového zákona o rozpočtovém určení daní, jenž by měl platit od roku 2010
Jedním z měst, které o část příjmů z daní přijdou, je Olomouc. Příjmy města se podle Kalouska sníží o 12,5 procenta kvůli rušení skokových přechodů mezi velikostními kategoriemi obcí, což je hlavní změna v novele. "Předseda vlády mi uložil, abych předložil do vlády individuální řešení pro město Olomouc, což samozřejmě učiním," uvedl Kalousek. U zbylých několika obcí se mají podle Kalouska příjmy snížit jen v řádu několika desetin procenta.
Vedle rušení skokových přechodů mezi velikostními kategoriemi, což například mezi příjmy Olomouce a Českých Budějovic vytvořilo rozdíl 270 milionů korun, návrh nově zavádí výpočet i podle výměry obce a prostého počtu obyvatel. Dosud zákon počítá daňové příjmy obcí podle počtu obyvatel upraveného koeficienty, které vycházejí z velikosti obcí. Takové rozdělování daní řada obcí kritizovala.
Topolánek považuje příští rok v příjmech obcí za přechodný. V roce 2009 se podle něj bude muset v souvislosti se změnou daňové soustavy možná přejít i na jinou konstrukci výpočtu rozpočtového určení daní. "Klíčová diskuse s rozpočtovým určením daní souvisí se změnou daňové soustavy," uvedl premiér.
Foto: Tomáš Nosil