Komu stát pomáhá: zločincům, nebo jejich obětem? V Česku zatím mají lepší podmínky ti, kteří zákon porušili. Zatímco například po znásilnění čeká na obviněného útočníka advokát ex offo, jeho oběť často neví, na koho se obrátit a jak postupovat. I proto vznikl před dvěma lety projekt, který má za úkol chránit oběti trestné činnosti. Zatím působí jen ve třech městech.
"Můj syn mě ohrožuje žiletkou, citově mě vydírá a chce po mně peníze," svěřila se v berounském centru probační a mediační služby zoufalá starší žena. Její dospělý syn sice pracuje, ale výplatu prožene automaty a utratí v hospodě.
"Sousedé se bojí svědčit, protože má v okolí pověst násilníka," popisuje matka. Sama na syna několikrát zavolala policii, soud jej dokonce vystěhoval. Přesto se stále vrací domů. "Nemám dost důkazů pro podání trestního oznámení," uzavřela žena. Trefila však na správnou adresu - v Berouně totiž pomáhají obětem trestní činnosti.
Podobných případů zaznamenají úředníci z probační služby a občanských poraden ročně několik desítek. Pomoc není okamžitá. "Je to běh na dlouhou trať," říká Eva Krotilová z berounské pobočky. "Musíme lidem vrátit víru, že situaci lze vyřešit a pomoci jim psychologicky, sociálně i právně." A to se v případě ženy z Berouna povedlo: se synem se společně sešla v prostorách poradny s cílem najít psychiatra, který by synovi pomohl vyléčit ze závislosti na automatech a alkoholu.
Právní rada gratis
Právě kvůli ochraně obětí domácího násilí, ale i majetkové trestné činnosti, vznikl na podzim roku 2006 společný projekt Asociace občanských poraden a Probační a mediační služby. Komplikovaný název "Specializované komplexní poradenství obětem trestných činů" skrývá jednodochou myšlenku - pomáhat okradeným, znásilněným či mláceným. V současném právním systému je totiž oběť v mnohem horším procesním postavení než pachatel.
Co je to Probační a mediační služba |
Probační a mediační služba usiluje o zprostředkování účinného a společensky prospěšného řešení konfliktů spojených s trestnou činností. Současně organizuje a zajišťuje efektivní a důstojný výkon alternativních trestů a opatření s důrazem na zájmy poškozených, ochranu komunity a prevenci kriminality. Vychází ze součinnosti dvou profesí - sociální práce a práva, zejména trestního. |
Naposledy na to poukázal i Hynek Blaško, otec devítiletého Jakuba Šimánka, kterého začátkem května zneužil a následně zavraždil slovenský dělník Antonín Novák. "Kubově matce nikdo neporadil, co má dělat, kam se obrátit. A on? (Antonín Novák - pozn. red.) Má postel, jídlo, mundúr a gratis právníka," stěžoval si po Jakubově pohřbu Blaško.
Prozatím tři pilotní projekty ochrany obětí rozjeli v roce 2006 v Brně, Berouně a Třebíči. Za necelé dva roky pomohli úředníci celkem 431 obětem dopravních nehod, domácího násilí, okradeným nebo podvedeným.
V dalších letech postupně Probační a mediační služba společně s Asociací občanských poraden hodlá zprovoznit další centra v moravských městech Frýdek - Místek, Opava a Zlín. V Čechách pak začnou úředníci radit v Pardubicích, Varnsdorfu, Mostě, Rokycanech a Českých Budějovicích.
Foto: Robert Sedmík