Půl miliardy zaplatí každoročně stát na odměnách pro advokáty, kteří byli obviněným přiděleni ze zákona. A do budoucna se tato částka zřejmě ještě znásobí. Na ministerstvu spravedlnosti totiž leží návrh, jenž by nemajetným zajistil právní pomoc i v jiných případech, než je trestní řízení.
Tu větu znají z detektivních filmů nazpaměť snad všichni. "Máte právo nevypovídat... máte právo na obhájce. Pokud si ho nemůžete dovolit, bude vám přidělen při výslechu a během jednání před soudem."
Stejně to funguje i ve skutečnosti. Na odměnách pro právní zástupce z moci úřední, takzvané advokáty ex offo, zaplatí stát ročně stamiliony korun. Za loňský rok to bylo dokonce už více než půl miliardy.
Kolik stojí pomoc ex offo? * (v tisících korun) |
* 2007: 538 292 Kč * 2006: 487 057 Kč * 2005: 403 248 Kč * 2004: 370 754 Kč * 2003: 402 410 Kč * 2002: 424 418 Kč * 2001: 314 156 Kč * 2000: 306 748 Kč |
Ne vždy však za to taková pomoc stojí. Negativní vzpomínky na přiděleného obhájce má například Bohumil Zelenka, otec Petra Zelenky odsouzeného za heparinové vraždy v havlíčkobrodské nemocnici. "Pan Menšík našeho syna neobhajoval, plnil spíše roli hlásné trouby policie," soptí ještě dnes Zelenka starší.
"Když jsme s ním chtěl mluvit, řekl že na mě nemá čas. A pak se předváděl v televizi na Nově. Myslím si, že vyšetřovatelé a státní zástupci drží spolu. Je to jedna velká tovrána, která si přihrává kšefty. A když se k tomu přidají i advokáti, je to pro českou justici smrtící kombinace," rozčiluje se.
Pokud klient není spokojen s prací svého přiděleného obhájce, může si na něj stěžovat u profesní komory. Ta rozhodne, zda advokát případ "neodflákl".
Soud zadarmo
Na bezplatnou právní pomoc má právo každý, občanům ji garantuje ústava. Nově by se tato "služba státu" měla rozšířit i na jiné než trestní případy.
Představa ministerstva spravedlnosti je taková, že stát by občanům, kteří si to nemohou dovolit, mohl zaplatit právního zástupce rovněž v civilních sporech či při řízeních s úřady.
Podobná praxe je v jiných zemích Evropské unie běžná, v Česku se o tom stále jen jedná. "Návrh je prozatím předmětem odborných diskuzí, s jeho přípravou se ale počítá," potvrdil serveru TÝDEN.CZ Pavel Hájek z tiskového odboru ministerstva.
A dodal, že návrh stanoví podmínky pro poskytnutí bezplatné právní pomoci v řízení před soudy, případně i jinými orgány. Zdarma by vybraným lidem nabídl i prvotní právní porady a konzultace. O tom, komu stát pomoc poskytne, by podle ministerstva rozhodovaly vyšší soudní úředníci, radit mají advokáti či neziskové nevládní organizace.
Foto: Robert Zlatohlávek, Profimedia.cz