Obhájci ex offo stojí <span>ročně půlmiliardu.</span> A bude hůř

Domácí
30. 5. 2008 08:00
Advokáti ex offo často hájí velké případy.
Advokáti ex offo často hájí velké případy.

Advokáti ex offo často hájí velké případy.Půl miliardy zaplatí každoročně stát na odměnách pro advokáty, kteří byli obviněným přiděleni ze zákona. A do budoucna se tato částka zřejmě ještě znásobí. Na ministerstvu spravedlnosti totiž leží návrh, jenž by nemajetným zajistil právní pomoc i v jiných případech, než je trestní řízení.

Tu větu znají z detektivních filmů nazpaměť snad všichni. "Máte právo nevypovídat... máte právo na obhájce. Pokud si ho nemůžete dovolit, bude vám přidělen při výslechu a během jednání před soudem."

Stejně to funguje i ve skutečnosti. Na odměnách pro právní zástupce z moci úřední, takzvané advokáty ex offo, zaplatí stát ročně stamiliony korun. Za loňský rok to bylo dokonce už více než půl miliardy.

Kolik stojí

pomoc ex offo?

* (v tisících korun)

* 2007: 538 292 Kč

* 2006: 487 057 Kč

* 2005: 403 248 Kč

* 2004: 370 754 Kč

* 2003: 402 410 Kč

* 2002: 424 418 Kč

* 2001: 314 156 Kč

* 2000: 306 748 Kč

Ne vždy však za to taková pomoc stojí. Negativní vzpomínky na přiděleného obhájce má například Bohumil Zelenka, otec Petra Zelenky odsouzeného za heparinové vraždy v havlíčkobrodské nemocnici. "Pan Menšík našeho syna neobhajoval, plnil spíše roli hlásné trouby policie," soptí ještě dnes Zelenka starší.

"Když jsme s ním chtěl mluvit, řekl že na mě nemá čas. A pak se předváděl v televizi na Nově. Myslím si, že vyšetřovatelé a státní zástupci drží spolu. Je to jedna velká tovrána, která si přihrává kšefty. A když se k tomu přidají i advokáti, je to pro českou justici smrtící kombinace," rozčiluje se.

Pokud klient není spokojen s prací svého přiděleného obhájce, může si na něj stěžovat u profesní komory. Ta rozhodne, zda advokát případ "neodflákl".

Soud zadarmo

Každý má právo na obhajobu. Za některé ji platí stát.Na bezplatnou právní pomoc má právo každý, občanům ji garantuje ústava. Nově by se tato "služba státu" měla rozšířit i na jiné než trestní případy.

Představa ministerstva spravedlnosti je taková, že stát by občanům, kteří si to nemohou dovolit, mohl zaplatit právního zástupce rovněž v civilních sporech či při řízeních s úřady. 

Podobná praxe je v jiných zemích Evropské unie běžná, v Česku se o tom stále jen jedná. "Návrh je prozatím předmětem odborných diskuzí, s jeho přípravou se ale počítá," potvrdil serveru TÝDEN.CZ Pavel Hájek z tiskového odboru ministerstva.

A dodal, že návrh stanoví podmínky pro poskytnutí bezplatné právní pomoci v řízení před soudy, případně i jinými orgány. Zdarma by vybraným lidem nabídl i prvotní právní porady a konzultace. O tom, komu stát pomoc poskytne, by podle ministerstva rozhodovaly vyšší soudní úředníci, radit mají advokáti či neziskové nevládní organizace.

Foto: Robert Zlatohlávek, Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ