Téma TÝDNE
Obrácená historie. Nový pohled na padouchy a hrdiny dějin
26.06.2016 18:30 Původní zpráva
Mýty kmene a národa českého sahají od pohanských časů až k blízké historii. Máme kladné hrdiny i arcilotry. Možná si však jejich role pleteme.
Svatého Václava vnímáme jako světce, dobrotivého a smířlivého člověka. Václavův bratr a iniciátor jeho vraždy Boleslav vešel do dějin pod přízviskem Ukrutný. Není to ale nespravedlivé? Václav ustupoval německému tlaku. Boleslav se rostoucí moci nastupující velmoci postavil a dokázal svému knížectví zajistit samostatnost.
Byla Eliška Přemyslovna, matka Karla IV., ctnostná dědička přemyslovské tradice, nebo jen mocichtivá žena, jež kvůli žárlivosti Čechy zavlekla do občanské války? Jak je možné, že Zikmunda Lucemburského považujeme za zloducha zloduchů, když ho zbytek Evropy vnímá jako nejvýznamnějšího panovníka středověku? A co střet Lomikara s Kozinou - nebyl pověstný Chod ve skutečnosti jenom paličák, který zkusil spor řešit násilím a jako násilník také skončil na šibenici? Není vžité hodnocení protektorátního prezidenta Emila Háchy jako kolaboranta nespravedlivé? Přece na sebe vzal nesnesitelně těžké břemeno, před kterým Edvard Beneš utekl do exilu.
Uplynuly desítky a stovky let a přesto hodnocení klíčových postav naší historie vyvolává spoustu vášní a hádek. Dějiny vypadají vždycky tak, jak je vykládáme. Pojďme se na pět známých dvojic podívat z druhého břehu.
Bratři z desátého století
Píše se 28. září, nejspíše roku 935. Přede dveřmi staroboleslavského kostelíka svatých Kosmy a Damiána leží zkrvavené tělo. Václav (asi 905 - asi 935), vévoda české země, padl pod ranami, které mu zasadili vrahové vyslaní jeho mladším bratrem Boleslavem (asi 915-967 nebo 972).
Ve středověkém světě nešlo mezi mocnými o nic neobvyklého. Jen mrtvého soupeře v boji o moc se není třeba obávat, tak znělo hlavní pravidlo. Vítězem se vždycky stával ten ze soků, který byl drsnější, obratnější, bezohlednější. V tomto případě se jmenoval Boleslav. Na pražském kamenném stolci se udržel dalších zhruba třicet let, svou říši rozšířil až ke Kyjevu a vládl jí železnou rukou. Jedna z jeho dcer se provdala za zakladatele polské vládnoucí dynastie Měška, druhá se výjimečně zasloužila o založení pražského biskupství. Arabský kupec Boleslavovu Prahu popsal jako kamenné město, nejbohatší široko daleko.
Boleslavovi se výjimečně dařilo i na mezinárodní scéně. Boleslavská vražda znamenala konec ústupkům, které Václav dělal tehdejšímu římskému králi Jindřichovi, zvanému Ptáčník. Patnáct let vedl Boleslav s německými sousedy rozhořčené boje - a dokázal v nich obhájit nezávislost své země. Z druhořadého knížátka se stal vyhledávaný a ctěný spojenec.
V roce 955 Boleslav vedl vojsko, jež významnou měrou přispělo k vítězství křesťanské armády nad pohanskými Maďary, kteří se na svých malých huňatých koních hnali Evropou a nechávali za sebou krvavou stopu. Tam, kde neuspěla a padla Velkomoravská říše, dokázal Přemyslovec uspět. Bitva na Lešském poli je považována za zázrak, který Evropu zachránil před zpustošením. Boleslav byl jedním z hlavních strůjců tohoto zázraku - přesto do českých dějin vešel jako bratrovrah, skoro dokonale záporná postava.
* Proč se svatý Václav stal symbolem nebeského ochránce českých zemí?
* Kdo byl největší inspirací Karla IV.?
* Nenáviděl Zikmund Lucemburský Čechy?
CELÝ ČLÁNEK O ČESKÉ HISTORII ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 27. ČERVNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.