Obrat v Janově. Soud odmítl zabavení věcí neplatičce
22.05.2009 08:30 Původní zpráva Aktualizováno 22.05. 09:03
Je to další příspěvek do mozaiky života v litvínovském Janově. Neplatičům ze sídlištního ghetta svitla naděje, že mohou prodlužovat období, po které žijí v bytech načerno. Mostecký okresní soud v nedávném verdiktu odmítl provést soupis movitých věcí zadržených v rámci exekuce. Pokud rozsudek nabyde právní moci, dostane žena všechen majetek zpět. A navrch ještě omluvu.
Pro majitele bytů v litvínovském Janově znamenal dubnový verdikt Okresního soudu v Mostě nemilé překvapení. "Prý jsme k zabavení věcí neměli právo," zlobí se Ivan Rychecký, šéf společnosti Haines. Jeho firmě patří v Janově na šest stovek bytů, "nepřizpůsobivé" nájemníky z nich postupně vystěhovává.
ČTĚTE TAKÉ: Nulová tolerance aneb Janov proti neplatičům
Když se loni v dubnu sedmatřicetiletá Monika Lukešová stěhovala na janovské sídliště, složila kauci ve výši dvou měsíčních nájmů. Byly to první a zároveň poslední peníze, které od ní na účet firmy Haines dorazily. Pak už přežívala v bytě 4+1 do konce roku načerno.
Na konci února pohár trpělivosti přetekl: vedení společnosti se rozhodlo ženu vystěhovat. V té době dlužila na nájemném více než padesát tisíc, exekutor jí proto označil příslušnými nálepkami cenný majetek a elektroniku.
Jenže podle soudu na to neměl nárok. "Neuplynula lhůta k vyklizení bytu, proto byl ten nárok zamítnut," argumentuje místopředsedkyně pro občanskoprávní úsek Marie Tesařová.
Po exekuci vloupání
Za pozornost stojí spletitá historie celého případu. Když v únoru klepali u dveří paní Lukešové exekutoři, samoživitelka čtyř dětí s nimi usmlouvala, že ji do přechodné ubytovny nechají vzít alespoň pračku a ledničku.
Jenže hned druhý den zjistili při večerní obchůzce strážníci městské policie, že byt byl v noci vykraden. "Zmizelo všechno. Počítač, televize, celý byt je navíc převrácený vzhůru nohama. Jen si to vyfoťte," zoufala si tehdy žena cestou na policejní služebnu.
ČTĚTE TAKÉ: Janovská realita: v pátek exekuce, v sobotu vloupání
"Bylo tam nahlášeno snad desetkrát více věcí, než jsme vůbec zabavili," zlobí se Rychecký. Zřejmě i proto se jedna z prvních policejních vyšetřovacích verzí zaměřila na možnost, že byt někdo "vykradl" na zakázku.
Foto: Vladimír Křivka
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.