Podívejte se
OBRAZEM: Havel, Klaus a Albrightová při odhalení Wilsonova pomníku
05.10.2011 13:57
Ve Vrchlického sadech v Praze před hlavním nádražím byl slavnostně odhalen pomník někdejšího amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Bronzovou sochu před 70 lety strhla nacistická vojska. Slavnosti se zúčastnila řada osobností, mimo jiné prezident Václav Klaus i jeho předchůdce Václav Havel. Klaus i zástupci americké strany označili pomník za symbol dlouholetého partnerství mezi Českem a Spojenými státy.
"Já jsem tady to místo vždycky spojoval s Woodrowem Wilsonem. To, že měl ten pomník takové osudy, přesně dokresluje složitou historii naší země ve 20. století," řekl Klaus po odhalení pomníku. "To, že se sem vrátil, je symbolicky nesmírně důležité," doplnil. Vztah obou států přirovnal prezident k "přátelství dvou lidí".
Význam vazeb Česka a Spojených států v projevu připomněl i velvyslanec Norman Eisen. "Ani nacisté, ani komunisté nedokázali zničit tento památník v našich srdcích," řekl Eisen. "Nikdy nesmíme změnit své odhodlání bojovat společně, bránit svobodu a hledat pravdu. Vytrvat v našem společném úsilí vedoucím k budování lepšího a svobodnějšího života v našich vlastních zemích," uvedla někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.
Havel, který slaví 75. narozeniny, se akce zúčastnil, neobjevil se ale na hlavním pódiu mezi řečníky. Klaus svého předchůdce a někdejšího ideového oponenta na začátku svého projevu pozdravil a připomněl jeho půlkulaté narozeniny. "Já jsem mu popřál i dopisem i dneska tady a myslím, že mu všichni přejeme hlavně zdraví," řekl později Klaus.
Na konci slavnostní akce jedna z pořadatelek Havlovi za všechny účastníky popřála. Na cestě z Vrchlického sadů provázel bývalého prezidenta dlouhotrvající potlesk. Ještě při odchodu přijímal od přítomných gratulace.
Původní Wilsonův pomník byl u hlavního, tehdy Wilsonova nádraží vztyčen v roce 1928. Sochu od Albína Poláška zničila roku 1941 německá okupační správa. Obnovu 3,5 metru vysokého pomníku iniciovala nevládní nezisková organizace Američtí přátelé České republiky (AFoCR), které také zajistila finanční prostředky. Obnovy se ujal sochařský ateliér Michala Blažka.
Socha se do parku před budovou vrátila před měsícem. Stojí několik metrů od původního stanoviště, které je nyní zastavěno novou odbavovací halou nádraží. Součástí pomníku je i takzvaná cesta svobody. Do desek tvořících cestu nechali organizátoři vyrýt jména dárců, kteří na obnovu sochy přispěli. Odhalení pomníku je vrcholem Wilsonova týdne, během něhož se v Praze koná řada kulturních a společenských akcí.
Společnost Američtí přátelé České republiky, která se zabývá vztahy mezi USA a Českou republikou, už v roce 2002 organizovala obnovu pomníku Tomáše Garrigua Masaryka ve Washingtonu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.