Archeologům se zatím nepodařilo objevit hrob Anežky České. V kostele sv. Haštala sice odkryli desku pod oltářem, kde se domnívali, že je hrobka, ve které je česká světice uložena, to se však zatím nepotvrdilo.
Legenda o české princezně a abatyši Anežce praví, že až se najdou její ostatky, přinesou lásku a blahobyt. Český národ se však ještě nemůže radovat. I když archeologové odkryli desku pod oltářem a otevřeli kobku, kde by Anežka Česká mohla být pohřbena, není jasné, jestli tam skutečně je.
Naději na přelomový objev zmírnila klenba, kterou v odkrytém místě odborníci našli. "Pochází až z barokní doby, nikoli ze středověku," popsal Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu. Tedy z doby o několik set let později, než ve které žila Anežka. Ani to ovšem nemusí znamenat, že ostatky světice nejsou v kostele sv. Haštala uloženy. Podle jedné z možností totiž mohly být jen přeneseny.
Jasno o tom, jestli se skutečně podaří objevit hrob sv. Anežky, bude nejspíše ve středu. Archeologové totiž spustí do místa nálezu sondu s kamerou, která prozkoumá kobku, v níž by mohla být česká světice uložena. Na možné místo jejího odpočinku upozornil radarový průzkum, který pod zemí objevil dutiny.
"Byla by to krásná událost. Ostatky by se vystavily a užívaly by se třeba při příležitosti svátku svaté Anežky," popsal církevní hodnotu odstupující kardinál Miroslav Vlk. A co říká doposud nejvyšší představitel církve na pověsti, že její ostatky přivedou zem k blahobytu? "Je to legenda. Existuje jedno krásné přísloví: Jestli to není pravdivé, tak je to přitom milé," říká s úsměvem kardinál. "Legendy vznikají, protože lidé potřebují naději. A tohle je plné naděje," dodává.
Skutečnost, že se ostatky Anežky nikdy nenašly, dlouho bránila její kanonizaci. Do 20. století totiž tento proces bez tělesné schránky nebyl možný. Její svatořečení papežem Janem Pavlem II., které proběhlo jen několik dní před sametovou revolucí, se pak stalo jakousi předehrou pádu komunismu v Československu. "Mluvilo se tehdy o Anežském zázraku," zavzpomínal kardinál Vlk.
Svatá Anežka se narodila v roce 1211 jako nejmladší dítě krále Přemysla Otakara I. Byla striktně vychována podle náboženských hodnot, které ji provázely celým životem. V roce 1232 Anežka založila špitál sv. Františka pro chudé a nemocné. Poblíž této nemocnice poté vznikly i dva kláštery - mužský a ženský. Do kláštera pak Anežka v roce 1234 sama vstoupila a stala se jeho abatyší. Anežka Česká zemřela 6. března roku 1282.
K TÉMATU: Nalezen hrob Anežky České? Prý je to fáma
Již krátce po její smrti začíná být považována za světici. Lidé věřili, že se na její přímluvu děly četné zázraky. O její svatořečení se pak postupně snažilo hned několik králů, mimo jiné i Jan Lucemburský či Karel IV. Teprve v roce 1874 však pražský arcibiskup a kardinál B. J. Schwarzenberg prohlásil Anežku za blahoslavenou. Svatořečena nakonec byla o více než sto patnáct let později.
Foto: Tomáš Nosil