Sály a pasáže pražského paláce Lucerna - neodmyslitelně spojeného se jménem zesnulého Václava Havla - se staly v pátek večer dějištěm kulturní akce, která byla posledním dějstvím pátečního rozloučení se zesnulým exprezidentem. Akci přecházel státní pohřeb ve svatovítské katedrále i soukromý obřad ve strašnickém krematoriu.
Na Poctu Václavu Havlovi rozdali pořadatelé zájemcům čtyři tisíce lístků, kolem osmé hodiny byla tato kapacita téměř naplněna.
Na multikulturní akci vzdali prezidentu Havlovi hold hudebníci v čele s kapelami, které měl rád, hrálo se divadlo a promítaly filmy. Havlův život zmapovaly fotografie. Ve střední části Václavského náměstí sledovaly stovky lidí hudební produkce na velkoplošné obrazovce.
Na pódiu Velkého sálu se střídaly kapely jako Garage & Tony Ducháček, Jasná páka a Hudba Praha, David Koller, slovenské kapely Bez ladu a skladu a Živé kvety, Hradišťan Jiřího Pavlici, The Plastic People of the Universe, Tatabojs, Velvet Underground Revival Band, zpěvačka Tonya Graves, Matěj Ruppert a Ondřej Brousek. Z Ameriky přiletěl Ivan Kral. V Lucerna Music baru vystupovali Toxique, Zrní či Shoenfelt.
Program zahájili členové brněnského Divadla Husa na provázku. Ti během slavnostního večera připomněli části pozapomenuté Havlovy hříčky Prase, která se ani nedostala do jeho sebraných spisů. Tato scéna ji hraje od loňského března a uvedla ji pro své publikum i tento týden jako výraz úcty zesnulému exprezidentovi. Soubor divákům předvedl i Cirkus Havel.
Velký sál Lucerny se zaplnil až při vystoupení čtvrté skupiny v pořadí, kterou byla Garage. Její zpěvák Tony Ducháček se se zesnulým prezidentem rozloučil pouze krátkým "Sbohem, Václave" a legendární žižkovská kapela v odvázaném tempu rozjela očistný pohřební večírek, který by Havlovu naturelu byl určitě bližší než předchozí pompézní státní pohřeb v katedrále.
Diváci všech generací
Jak připomněl moderátor večera hudební kritik Jiří Černý, Garage zahrála bývalému prezidentovi ještě před několika týdny k jeho pětasedmdesátým narozeninám v holešovické galerii Dox. Havel tam společně s Madeleine Albrightovou zhlédl celé vystoupení kapely.
Většině návštěvníků koncertu v Lucerně bylo kolem třiceti, někteří přišli s dětmi, i mnozí přítomní dospělí se narodili očividně až po listopadu. Nechyběly ale ani padesátileté či šedesátileté "máničky". Mezi diváky se objevily i známé tváře jako ekonom Tomáš Sedláček, herec Pavel Liška či spisovatel Jáchym Topol.
"Když Havel mluvil v listopadu '89 na Letné, přišel jsem při sáňkování o zuby. Máma tehdy prožila dvojí šok," zavzpomínal třicetiletý herec Jiří Kniha, jehož divadlo Husa na provázku zahájilo večer v Lucerně ukázkou z představení Cirkus Havel, které je koláží textů zesnulého dramatika. Po Huse na provázku už přišel bigbít v podání slovenského bandu Bez ladu a skladu, který zahrál také před třiadvaceti lety po nečekaném Havlově vystoupení na hudebním festivalu v Lipnici v roce 1988.
Následovala skupina Tatabojs, její frontman Mardoša po první písničce divákům slíbil, že budou hrát už jen veselé skladby, protože jsou "veselá kapela". Jiří Černý připomněl, že Mardošův otec byl před rokem 1989 stejně jako Havel z politických důvodů vězněn. Tatabojs poslali bývalému prezidentovi "do nebe" svůj song Jaro, který mu věnovali v devadesátých letech během vystoupení na festivalu v Trutnově.
Na divadelní část večera navázal soubor Buchty a loutky částí hry Horský hotel, jak ji už začátkem listopadu jeho členové představili v prostorách Knihovny Václava Havla. "Autorovi by asi vadilo, že uvádíme jen půlku," přiznal vedoucí souboru Marek Bečka. Ale poukázal na bojové podmínky, které v rušné kavárně kina Lucerna měli.
Na závěr večera vystoupila také písničkářka Suzanne Vega. Zazpívala svoji známou skladbu Tom's dinner, kterou Havlovi věnovala v minulosti u příležitosti oslav dvaceti let od pražského jara.
O rozloučení v Lucerně, jejíž prostory poskytla prezidentova švagrová Dagmar Havlová se svým manželem Ivanem Havlem, byl velký zájem. Organizátoři vydávali prostřednictvím sítě Ticketpro lístky zdarma. Zmizely během několika hodin všechny.
Secesní multifunkční palác Lucerna dal postavit dědeček prezidenta Václava Havla. Šlo o první pražskou železobetonovou budovu se zastřešenou a prosklenou pasáží. Po roce 1948 byla Lucerna znárodněna. V roce 1992 palác dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi. |