OBRAZEM: Průvod odpůrců rasismu <span>protančil Prahou</span>

Domácí
19. 4. 2009 17:55
Pochod vyjadřoval i podporu Izraeli.
Pochod vyjadřoval i podporu Izraeli.

Pochod dobré vůle přilákal na pražské Staroměstské náměstí asi dvě stovky lidí. Účastníci chtěli vyjádřit nesouhlas s antisemitismem a neonacismem. Akce se konala u příležitosti dne vzpomínání na oběti holocaustu, který letos připadá na 21. duben.

Průvod vyrazil po půl druhé. Mířil do Valdštejnské zahrady.

Pochod vyrazil krátce po půl druhé z pražského Staroměstského náměstí. Zamířil do Valdštejnské zahrady. Po jeho skončení se účastníci odebrali do Valdštejnské jízdárny, kde pořadatelé připravili akci s názvem Všichni jsme lidé.

Pochod se vyjadřoval i k otázce antisemitismu. 

Pochod i setkání jsou součástí akce Evropa proti antisemitismu a neonacismu. Konají se u příležitosti Jom ha šoa, dne vzpomínání na oběti holocaustu, který letos dle židovského kalendáře připadá na 21. duben. V roce 1943 začalo v tento den povstání ve varšavském ghettu. Při povstání padlo nebo bylo umučeno jednotkami SS na 56 tisíc lidí.

Někteří účastníci provolávali solidaritu s Izraelem.

Akce se vyjadřovala hlavně k současnému dění, tedy k situaci v pásmu Gazy, narůstajícímu antisemitismu, popírání holocaustu nebo stále častějším projevům neonacismu. V sobotu prošel Ústím nad Labem další průvod pravicových extremistů. Údajně si připomínali oběti spojeneckého bombardování města. Podle odpůrců byly nálety jen zástěrkou k oslavě 120. narozenin Adolfa Hitlera.

ČTĚTE TAKÉ: Neonacisté šli Ústím. Policie se střetla s jejich odpůrci

Alegorická zastavení zobrazovala boj dobra a zla.

V čele průvodu šli profesionální hudebníci a tanečníci. Pochod přerušovala alegorická zastavení, která měla znázorňovat boj dobra se zlem.

Průvod na Malou Stranu doslova dotančil.

Za branami Židovského Města celý průvod roztančili profesionálové z čela. V tanečním rytmu pak účastníci dorazili až do Valdštejnské zahrady.

Průvod dorazil k Valdštejnské zahradě.

Projekt Evropa proti neonacismu a antisemitismu vyvrcholí v Česku 21. dubna, kdy si svět připomene osud šesti milionů Židů, kteří zemřeli za druhé světové války. Den je věnován i válečným hrdinům a lidem, kteří se postavili proti vyhlazování.

Foto: ČTK

Autor: - dp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ