Počasí tak akorát na kabát a čapku: teplota vzduchu kolem šesti stupňů, voda má tak o půl stupně míň. Na molo u pražského Slovanského ostrova vstupuje hubený muž s houslemi v ruce - virtuos Alexander Shonert. Místo fraku plavky, místo lakýrek plastové boty do vody. Než se vrhne do vln řeky, zahraje pár tónů symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany. Zahájí tak jubilejní 65. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma - tradičního setkání otužilců.
Jen co se smyčec dotkne strun, davy zvědavců na březích ztichnou. Nad vodu se zvedne hejno racků a krouží nad celým ostrovem. Pak molo zaplaví první skupina plavců. Máchají rukama a nasazují si gumové čapky. Obnažená těla tuhnou, na většině z nich se rýsuje husí kůže.
"Ztratila se prezenční listina, vraťte se!" pokouší se plavce dostat zpět na ostrov moderátor. Ovšem marně. Otužilci jsou nedočkaví. "Já už nikam nejdu, jsem celej ztuhlej," vrčí kvůli desetiminutovému zpoždění zaoblený pán s číslem patnáct na rameni. Pak se vrhá do vtlavských vln. Pár prvních temp jde těžko, pak se ale tělo rozpohybuje a plavec mizí za první bójkou.
"Dokud plavu, tak žiju"
"Samozřejmě, že je mi zima!" nadává mezitím novinářům na břehu nejstarší účastkyně memoriálu Božena Černá. Je jí už dvaaosmdesát let a na zimní plavání přišla po pětatřicáté. "Musím to vydržet. Dokud plavu, tak žiju," vysvětluje lidem zabaleným do bund a šál. Dřív prý bývala hodně nemocná, ve čtyřiceti ji dokonce chtěli poslat do invalidního důchodu. "Ale já nemám ráda prášky, tak jsem se začala otužovat," říká seniorka. Dnes prý žádné léky nepolyká.
"Dneska je to pohoda, teplíčko. Vzpomínám si na rok, kdy jsme plavali v díře v ledu. V Bělehradě to bylo," přidává se ke hloučku novinářů další otužilec. Led byl prý tehdy silný půl metru a lesníci do něj museli vysekat "bazén" pilami. "Voda měla kolem nuly, bylo to drsný. Dal jsem si tehdy v tom ledu tři čtvrtě kilometru," uzavírá muž.
Letošní otužilecký memoriál tak trhal rekordy alespoň v počtu účastníků - na start se v různých kategoriích postavilo dokonce 223 plavců. "Padl pětatřicet let starý rekord z roku 1976, kdy k Vltavě přišlo 214 otužilců," hlásil nadšeně šéf memoriálu Tomáš Prokop. Lidí podle něj každým rokem přibývá. Nové otužilce lákají mimo jiné slavná jména sportovců, kteří překonali kanál La Manche. Třeba Richard Haan, Petr Mihola, Dana Zbořilová, Luděk Coufal či Lenka Štěrbová.
"Dneska bylo relativně teplo, takže se mi plavalo dobře," procedila skrz zuby prokřehlá šestatřicetiletá Dana Zbořilová z Prostějova.
Alfred Nikodém, podle kterého se soutěž jmenuje, byl pražský zlatník a zakladatel zimního plavání v Československu. Aby upoutal pozornost diváků, volil podle internetových stránek klubu otužilců netradiční metody, například plavání ve vojenské uniformě s puškou na zádech nebo s nohama v pytli. Poprvé plaval o Vánocích ve Vltavě v roce 1923, o pět let později bylo ve vodě u Národního divadla pod jeho vedením 63 plavců. Naposledy plaval o Vánocích v roce 1945, je pohřbený na pražském Vyšehradě. |