OBRAZEM: Vrtulník, Tři čuníci a <span>slušní lidé z DS</span>

Domácí
28. 10. 2009 18:00
Policie byla v pozoru, na místo ale dorazila jen stovka sympatizantů.
Policie byla v pozoru, na místo ale dorazila jen stovka sympatizantů.

Policie obsadila pražské náměstí Jiřího z Poděbrad, ze vzduchu všechno jistil vrtulník. Dělnická strana slavila státní svátek. Před kostelem nakonec popocházelo a usilovně dýmalo asi sto příznivců strany, do mikrofonu hřímali straničtí vůdci, davem se proplétaly rodiny na odpolední procházce a na trávníku se honili psi.

Šéf strany Tomáš Vandas neustále opakuje, že jeho strana je úplně "obyčejnou demokratickou stranou pro slušné lidi", ovšem tleská mu dav vyholených hlav v bomberech a vysokých kanadách. Vandas útočí na média, že překrucují skutečnost a dělají z jeho strany neonacistické hnutí.

Policie byla v pozoru, na místo ale dorazila jen stovka sympatizantů.

ČTĚTE TAKÉ: Extremisté v Praze: sraz se obešel bez zásahu policie

Následuje Vandasův třicetiminutový projev. Dal by se shrnout několika větami: nesouhlasíme se současnou vládou, nebojíme se zrušení, jsme demokratická strana jako každá jiná. Jenže Vandas své poselství náležitě šperkuje pikantnostmi ze současné politické scény.

Možná tak vypadají, ale neonacisté to nejsou. Jen demokrati!

"Dvacet let od pádu komunismu nám vládne vláda, kterou nikdo nevolil, a vede ji bývalý komunistický kariérista," vykřikuje Vandas a pokračuje vykreslováním strastiplného osudu své demokratické strany: "Požadujeme zastavení policejní perzekuce a propuštění politických vězňů. Ano! I dnes jsou lidé zavíráni za to, že řeknou nahlas svůj názor."

ČTĚTE TAKÉ: Razie: mezi zadrženými i známé tváře Dělnické strany

Současná vláda totiž proti jeho straně postupuje tak tvrdě pouze proto, že v ní cítí opozici. Všechny současné politiky postupně označuje střídavě za komunisty, jejich přisluhovače a estébáky. Stěžuje si na policejní stát, kde uniformovaní neustále dohlížejí na každý jeho krok. "My nebudeme přihlížet tomu, jak tento režim potlačuje svobodu!" hřmí Vandas. Navzdory jeho vzrušenému tónu stojí dav na plácku před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně celkem netečně.

Před kostelem se zastavovali i kolemjdoucí.

Po kritice bývalých i současných komunistů v čele státu přichází s vlastním řešením současné krize: znárodnění. Je nepředstavitelné, aby tak ohromným kapitálem disponovali jen ti nejbohatší. A ještě nepředstavitelnější je nechávat v Česku v době krize žít cizince. "Už teď nám do domácností chodí ukrajinský zedník, za chvíli nám snad bude domů docházet vietnamský instalatér!" rozčiluje se Vandas.

Téměř hodinu a půl dlouhé proslovy by se daly shrnout několika větami.

Mezi dav se s vlajkou Dělnické mládeže vydávají sotva patnáctileté holčičky a vybírají na přilepšenou. Oddaní voliči se tváří, že je nevidí, zrovna telefonují nebo něco zrovna hledají. Holky do vlajky hodí něco ze svého, celkem seriózně vypadající muž vytáhne z peněženky všechny papírové bankovky a světácky je odhodí.

Peněžitý dar pro Dělnickou mládež. Kolikpak je slečnám let?

Když z pódia zazní refrén písničky Tři čuníci jdou a místopředseda strany přidá k dobru ještě Pec nám spadla, věnováno nenáviděnému ministru Pecinovi, začínám pátrat po okolí, zda někde za stromem nečíhá skrytá kamera. Mikrofonu se ale opět jímá Tomáš Vandas a končí seanci pozváním k Národnímu divadlu 17. listopadu.

DS se schází na náměstí Jiřího z Poděbrad.

ČTĚTE TAKÉ: Martinů: Radikály cvičil příslušník ozbrojeného sboru

Dělnická strana ve zkratce

Dělnická strana vznikla v roce 2003. U jejího zrodu stál současný předseda Tomáš Vandas a jeho věrní nohsledové Martin Zbela a Jiří Štěpánek. Odborníky je strana označována jako pravicově extremistická. Její program odmítá toleranci jiných kultur a národností, zejména Romů.

Mimo "vyřešení romské otázky" volají členové DS po zákazu registrovaných partnerství homosexuálů, zrušení přistěhovaleckých táborů a zpřísnění azylové politiky. Podle představitelů DS by Česká republika měla přijímat pouze osoby, které budou schopné se přizpůsobit českým národním zvykům a tradicím. S tím souvisí i plán určovat u všech obyvatel České republiky národnost, která by byla povinně zaznamenávána do rodných či křestních listů a občanských průkazů.

DS stojí za množstvím demonstrací, na kterých zaznívala rasistická hesla vyzývající k radikální akci "dělníků státu". Aktivity strany pravidelně hlídá policie. Vláda usiluje od loňského podzimu o zákaz DS, která má v současné době asi 670 členů a začíná se radikalizovat.

První návrh na její zrušení, který připravil exministr vnitra Ivan Langer v reakci na pochod přívrženců DS 17. listopadu 2008 v problematickém Litvínově, letos v březnu Nejvyšší správní soud zamítl. Údajně nebyl dobře připravený. Strana se tak stále chystá kandidovat v jarních volbách do Poslanecké sněmovny.

Foto: Tomáš Nosil, ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ