Internacionální boj
Obří protest: výpovědi podají lékaři čtyř zemí včetně Česka
13.11.2011 18:30 Původní zpráva
Gigantická protestní akce, jaká tu ještě nebyla: z nemocnic chtějí odejít lékaři ze čtyř postkomunistických zemí. Výpověď chtějí podat všichni najednou, v jeden den. Domluvili se na tom před pár dny v maďarském Visegrádu.
Ekonomická krize? To je jen chabá výmluva současných vlád, proč lékařům nepřidávat. Neplatí to jen pro Česko, podobně jsou na tom i zdravotníci v dalších postkomunistických zemích – v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Shodli se na tom odboráři všech těchto zemí. Rozhodli se proto spojit síly a bojovat: sepsali chartu, ve které stojí, že jsou připraveni ke společným protestním akcím. Výpovědi budou podávat všichni najednou.
"Pokud to bude nutné, dohodli jsme, že podobná akce proběhne koordinovaně ve všech čtyřech zemích," citoval šéfa slovenských lékařských odborů Mariána Kollára medicínský časopis Medical Tribune.
Na prvním místě peníze
Odboráři zemí Visegrádské čtyřky chtějí hlavně více peněz. Plat mladého lékaře by měl začínat na jedenapůlnásobku celostátní průměrné mzdy, odborný lékař by měl dostávat trojnásobek. Plat by ovšem neměl zahrnovat práci přesčas a noční služby, ty chtějí mít zdravotníci placeny zvlášť.
"Lékaři už nebudou ustupovat," opakuje český odborář Martin Engel. Ve srovnání s jinými zeměmi podle něj berou zdravotníci v postkomunistických zemích "žalostně málo". "Zdravotnictví bylo za komunismu považováno za nevýdělečnou činnost a zdravotnický personál patřil k nejhůře ohodnoceným skupinám zaměstnanců," říká Engel. To podle něj vyhovuje i současným vládám. "Proto lékaři odcházejí do zahraničí," tvrdí.
Proti podnikatelům
Lékařům ale vadí i jiná věc - plánované snižování stavů. Obavy z něj mají hlavně slovenští zdravotníci. Na Slovensku totiž naplno běží privatizace nemocnic a poliklinik. "Jakékoliv změny systému nesmějí vyústit ve snižování stavů zdravotnického personálu, které by mohlo ohrozit bezpečnost pacientů. V žádném případě nesmíme připustit, aby se stal systém výnosným byznysem pro hrstku vyvolených," říká Marián Kollár
Obavy mají i někteří čeští lékaři. Svou první protestní akcí s názvem "Děkujeme, odcházíme" totiž mimo jiné spustili restrukturalizaci nemocnic – plánuje se snižování počtu lůžek.
Šéf rezortu Leoš Heger ohlásil, že z nemocnic zmizí šestina akutních lůžek. V případě porodnic to bude dokonce třetina. Lékařskou péči chce Heger soustředit do velkých nemocnic, ty malé se přebudují na léčebny dlouhodobě nemocných. Dvacet procent lůžek je dnes podle ministra nevyužitých.
Jak na jaře informoval časopis TÝDEN, česká akce s názvem "Děkujeme, odcházíme" inspirovala i jiné národy. Kromě Maďarů, Poláků a Slováků odcházejí kvůli malým platům také lékaři a sestry z Rumunska, Bulharska nebo Estonska. Žádný hlučný protest se však v těchto zemích nezrodil, lékaři odcházejí v tichosti.
Kdy začne hromadný protest zemí Visegrádské čtyřky, ještě lékaři neprozradili.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.