Obžalovaní v kauze Bečvářova statku odmítají vinu, proti rozsudku soudu se odvolali

Domácí
22. 9. 2020 15:05
Obžalovaní Eva Benešová, Jan Horák a Petr Chmelík u soudu.
Obžalovaní Eva Benešová, Jan Horák a Petr Chmelík u soudu.

Proti rozsudku v případu restituce takzvaného Bečvářova statku se odvolal žalobce i všichni obžalovaní. V úterý to uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soud v kauze na počátku července nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Petru Chmelíkovi uložil roční podmínku s dvouletým odkladem. Podle obžaloby nezákonně přiřkli Emilii Bednářové a dalším restituentům náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi a způsobili škodu nejméně 1,4 miliardy korun. Vinu od počátku odmítají.

"V případu se odvolali všichni tři obžalovaní i státní zástupce," sdělila Puci. Horák s Benešovou tak učinili hned po vynesení verdiktu, na počátku září se přidali Chmelík spolu se žalobcem. Odvolaly se také ministerstvo financí či Státní pozemkový úřad. Soud neuznal jejich nároky na náhradu škody, ale odkázal je na civilní řízení. Ve prospěch státu ale zabral úředníky vydané náhradní pozemky v Dolních Měcholupech, Hostivaři či v Kolíně i několik málo parcel ve Strašnicích, které zbyly z původního historického Bečvářova statku.

Trojice úředníků obžaloba viní z několika rozhodnutí z let 2009 až 2012. Bednářová a v některých případech i další restituenti na jejich základě obdrželi lukrativní pozemky jako náhradu za to, že jim stát nevrátil statky po Bečvářovi ve Strašnicích a na Žižkově. Bednářovou označil Horák za neteř po Janu Marii Bečvářovi, ačkoli měla nárok pouze na dědictví po jeho bratru Josefovi, který ji uvedl v závěti. Další restituenti zase mohli dědit pouze po jeho sestře.

Horák a Benešová se podle státního zástupce dopustili trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí až dvanáctileté tresty. Chmelík je obžalován z maření úkonu veřejného činitele z nedbalosti, které se trestá až pětiletým vězením.

Restituenti po sourozencích Bečvářových získali řadu pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření ředitele Pozemkového fondu ČR Radima Ziky nemohla rodina dostat původní parcely takzvaného Strašnického velkostatku, protože byly zastavěny nebo převedeny na někoho jiného. Bečvářovým komunisté zabavili rozsáhlé území, na kterém dnes stojí například hotel Don Giovanni, Rádio Svobodná Evropa nebo sídliště Solidarita.

Když dědicové žádali také pozemek na Žižkově, na kterém postavila bytový komplex firma Metrostav, zjistili právníci společnosti, že Bednářová není příbuznou původního majitele. Jejich zjištění v roce 2014 potvrdilo ministerstvo zemědělství.

Autor: - red -Foto: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ