Odboráři chválí demonstraci, v akcích chtějí pokračovat

Domácí
23. 4. 2012 17:20
Demonstrace odborářů.
Demonstrace odborářů.

Odbory a organizace z platformy Stop vládě považují stotisícovou účast na sobotní protivládní demonstraci v Praze za svůj "další mandát" od veřejnosti k pokračování akcí proti kabinetu. Uvedly to v poděkování účastníkům protestu na Václavském náměstí. Někteří odboráři už pohrozili stávkou. Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů se mimořádně ve středu sejde a bude jednat o dalším postupu.

"Masová účast na demonstraci dala další mandát občanským iniciativám, odborům a sdružením, aby pokračovaly a postavily vládě další silnou protiváhu," uvedla platforma Stop vládě v poděkování. Uskupení tvoří odbory a dvě desítky sdružení. Patří mezi ně třeba iniciativa ProAlt, rada postižených, rada seniorů, svaz pacientů, iniciativa Za svobodné vysoké školy či Nesehnutí.

Proti vládě na Václavském náměstí 21. dubna protestovalo podle odborů 120 až 150 tisíc lidí, podle policie jich bylo asi 90 tisíc. Požadovali demisi kabinetu a předčasné volby. Pořadatelé z platformy Stop vládě uvedli, že jim lidé při protestu ukázali svou "obrovskou, spontánní podporu", měli odvahu vyslovit vlastní názor a nebyli lhostejní ke korupci. Poděkovali účastníkům, že přišli. Napsali, že díky účasti "zažila Česká republika nejmohutnější polistopadový protest".

Iniciativa ProAlt sdělila, že stupňování odporu proti vládě včetně případné generální stávky považuje za správné a v platformě je bude podporovat. "Pokládáme za nepřijatelné, aby vláda za těchto okolností pokračovala ve funkci," uvedli aktivisté z ProAlt. Podle nich kabinet prokázal, že není schopen vést dialog s odbory a veřejností, je zkorumpovaný a nekompetentní. Další jeho vládnutí prý představuje "vážné nebezpečí pro společnost a stát".

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) i ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jsou reformní a úsporné kroky nutné, aby se Česko dál nezadlužovalo. Chtějí v nich proto pokračovat. Sobotní protest respektují, vidí za ním ale politiku. Podle premiéra představitelé opoziční ČSSD a KSČM protestu zneužívají pro svou předvolební kampaň. Politizaci demonstrace odmítl.

Vláda nyní řeší svou další existenci. Minulý týden se rozštěpila nejmenší koaliční strana Věci veřejné poté, co ji opustila vicepremiérka Karolína Peake.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ