Odboráři vstoupili do stávkové pohotovosti
03.03.2008 14:30 Aktualizováno 03.03. 17:44
Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila v pondělí stávkovou pohotovost. Na mimořádném jednání se na tom shodla většina předáků všech 32 odborových svazů. Odbory tak chtějí protestovat proti dopadům reformy a proti dalším chystaným krokům ve zdravotnictví a v penzijním systému.
Českomoravská konfederace odborových svazů je největší odborová centrála v zemi. Sdružuje 32 svazů s asi 540 tisíc členů. "Je to poprvé, co do stávkové pohotovosti vstoupila celá odborová konfederace - všechny její svazy. Dosud to vždy bývaly jen jednotlivé svazy," uvedla mluvčí centrály Jana Kašparová.
Myslíme si, že nazrál čas na to, aby se situace začala řešit. Pokud nebude žádná odezva při projednávání navrhovaných zákonů, uděláme vše pro to, aby naše stávková pohotovost vyústila v něco dalšího," řekl místopředseda konfederace Jaroslav Zavadil. O návrhu zákona o první etapě důchodové reformy by měla v březnu začít jednat sněmovna. Brzy dostane i sedm norem, kterými chce ministr Tomáš Julínek (ODS) reformovat zdravotnictví.
Odbory chtějí podle Zavadila uspořádat v regionech informační kampaň o dopadech přijaté reformy a navrhovaných reformních zákonech mezi svými členy i pro veřejnost. Podrobnější informace zveřejní ve čtvrtek na tiskové konferenci. Předseda Českomoravské konfederace Milan Štěch již dříve uvedl, že odbory jsou připraveny zorganizovat kvůli reformám stávku.
Vícepremiér pohotovost očekával
"Je to pokračování politizace odborů, které jsou i v osobě svého předsedy totálně spjaty s opozicí," řekl Nečas. Narážel tak na to, že šéf odborů Štěch je senátorem ČSSD. Na podzim předák obhajuje křeslo v horní komoře parlamentu, proto se podle Nečase bude činnost Českomoravské konfederace dál radikalizovat.
I podle šéfa hospodářské komory Jaromíra Drábka je specifikem odborů v Česku to, že se chovají spíš jako politická strana. "Vyjadřují se a hodnotí záležitosti, které jim nepřísluší. Od toho máme volby a politické strany, odbory do toho nemají proč zasahovat," uvedl Drábek. Nediví se prý, že zájem o členství v odborech klesá. Podle něj by se víc měly věnovat kolektivnímu vyjednávání a méně politice.Představitelé zaměstnavatelů považují stávkovou pohotovost za nátlakovou akci, která nic nevyřeší. "Stávka nám nepomůže, potřebujeme spíše klid. O penzijní reformě se dá jednat," řekl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. V poslední době našli zaměstnavatelé s odboráři společnou řeč jen jednou, a to při kritice vládního záměru zrušit daňové zvýhodnění stravenek.
Vicepremiér Nečas podle svých slov očekával, že odbory stávkovou pohotovost vyhlásí. Reformní záměry vlády to ale podle něj nijak neovlivní. Uvedl, že reformy jsou nutné a nyní je pro ně vzhledem k příznivých hospodářským výsledkům vhodná doba. "Oč později budou reformy provedeny, o to budou mít tvrdší dopady," prohlásil Nečas.
Zdravotnická loupež
Odboráři vládní reformy kritizují již dlouho. Na protest proti nim uspořádaly loni v červnu demonstraci na Václavském náměstí. Zúčastnilo se jí asi 30 tisíc lidí. Nyní poukazují na vysokou inflaci a růst cen. Připomínají, že zatímco ceny meziročně v lednu vzrostly o 7,5 procenta, vláda ve veřejném sektoru zvýšila platy o 1,5 procenta. Předsedkyně svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová již dříve řekla, že reálné příjmy se tak "extrémně propadly".
Výhrady má Českomoravská konfederace i k chystané zdravotnické reformě. Nazývá ji "velkou zdravotnickou loupeží". Nesouhlasí s převodem univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Odbory jsou také proti návrhu důchodové reformy. Vadí jim například to, že by se do penze v budoucnu mělo chodit v 65 letech. Předáci tvrdí, že mnozí lidé v náročných profesích tak dlouho pracovat nevydrží. Dalším sporným bodem je i případné převedení části odvodů na důchody ze státního systému do vlastního spoření u fondů, které vláda plánuje.
Stávkovou pohotovost podporuje Sdružení hornických odborů OKD. Podle jeho předsedy Miroslava Syrového je posun důchodového věku na 65 let pro horníky neúnosný. Vyhlášení případné stávky nechtěl předák komentovat. V pátek budou o postupu předsedové odborů OKD jednat.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.